Ermeni feminizmine ait tarih arşivleniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yazar Lerna Ekmekcioğlu, kendi web sitesinde, 1860-1960 yılları arasında Ermeni feminizmine ait eserleri arşivliyor. Arşivde, Ermeni feminizminin 1860’lı yılların başında İstanbul’da ortaya çıktığı ve 1960’lara kadar süren, diasporanın en uzun soluklu feminist dergisinin (Siran Seza’nın Yeridasart Hayuhi) Beyrut’ta 1960’larda kapanmasına kadar yaşananlara yer veriliyor.

Dergide yer alan yazılar, kadın haklarını savunmak için kalemleriyle mücadele eden 12 kadın tarafından yazılıyordu. Kadın yazarlar, Ermeni erkeklerin kadınların potansiyellerinden korkmak, kadın ve erkek arasındaki ince çizgiyi bulanıklaştırmak veya kadınları dışlamak yerine kadınların enerjilerini kucaklayacağı bir gelecek düşlüyorlardı.

Lerna Ekmekcioğlu kimdir?

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde McMillan-Stewart Tarih Doçenti ve ayrıca Kadın ve Cinsiyet Etütleri Programı’na üye olan Ekmekçioğlu, İstanbul Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Doktora derecesini New York Üniversitesi Tarih ve Orta Doğu & İslam Araştırmaları Ortak Programı’nda 2008’de alan Ekmekçioğlu, Michigan Üniversitesi’nde Ermeni Araştırmaları Programı’nda bir yıl Manoog doktora sonrası burs kazandı. İlk monografisi “Ermenistan’ı İyileştirme- Soykırım Sonrası Türkiye’de Aidiyet Sınırları, 2016 yılında Stanford University Yayınları tarafından yayınlanan Ekmekçioğlu şimdi ise, Osmanlı ve Osmanlı sonrası dünyada Ermeni feministlerle ilgili bir kaynak ders kitabı hazırlıyor.

ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR