Ersöz’ün kalemi yerde kalmadı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gurbetelli Ersöz’ün 20’nci ölüm yıldönümünde de ardılları olan Kürt kadın gazetecileri yılmadan çalışmalarını sürdürüyor. Bütün baskılara rağmen Kürt kadın gazeteciler kararlılıkla Ersöz’ün kalemine sahip çıkıyor

Kürt kadın gazeteciler Federe Kürdistan Bölgesi’nde, 8 Ekim 1997’de girdiği bir çatışmada, yaşamını yitiren Gurbeteli Ersöz’ün 20’nci ölüm yıldönümünü anıyor. Gurbetelli Ersöz 1965 yılında Xarpêt’ın (Elazığ) Palu ilçesinde doğdu. Çukurova Üniversitesi Kimya Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışırken 1989 yılında tutuklandı, 1993’te cezaevinden çıktı.

Türkiye’nin ilk kadın genel yayın yönetmeni

Daha sonra Türkiye’nin ilk kadın genel yayın yönetmeni olarak Özgür Gündem gazetesinde çalıştı. Genel yayın yönetmeni olduğu aynı yıl yeniden tutuklandı, 1994’te serbest bırakıldı. Cezaevinin ardından 1990’ların tehditleri de eklenince Türkiye’de çalışma olanağı kalmayan Gurbetelli Ersöz, 1994 yılında PKK’ye katıldı. 8 Ekim 1997’de girdiği bir çatışmada yaşamını yitirdi.

Kürt kadın gazeteciler için büyük bir miras kaldı

Özgür basında büyük bir emeğin sahibi olan Ersöz, aynı zamanda kadınların sesi ve vicdanı oldu. Özgür basının mirasçılarından olan Ersöz, kadınların 5 bin yılık eril savaşa karşı verdiği mücadeleyi kalemiyle anlattı. Ersöz, dönemin tekçi anlayışına karşı mücadelesini gazetecilik mesleğiyle anlatmaya çalıştı. Alternatif kadın haberciği anlayışına yeni bir soluk getirdi. Ersöz, başta Kürt kadınları olmak üzere dünya kadınlarının sesi olma hayali ile çalışmalarını sürdürdü. Ersöz’den geriye hem Kürt kadınları için hem de Kürt kadın gazeteciler için büyük bir miras kaldı.

Dünya’da ve Türkiye’de bir ilk…

Her geçen gün kadının rengi, dili ve mücadelesini haberlerine taşıyarak kendisini büyüten Kürt kadın gazetecileri, 8 Mart 2012’deTürkiye ve dünyada bir ilke imza atarak, sadece kadınların çalışabileceği Kadın Haber Ajansı’nı (JINHA) kurdu. Özgür basın geleneğinde yaşamını yitiren kadınların mirası olan JINHA da hayatın her alanında her türlü saldırıya maruz kalan ve direnişiyle dünya kadınlarına örnek olan kadınların sesi olmayı başardı.

Kadınların sesi olma yolunda ilerliyor…

Yaptığı haberler ile büyük etki yaratan JINHA, 29 Ekim 2016’da çıkarılan KHK ile kapatıldı. Buna karşı alternatif olarak açılan internet gazetesi ŞUJİN de 25 Ağustos 2017’de yayınlanan 693 sayılı KHK ile kapatıldı. Kürt kadınları yine yılmadı bu kez 25 Eylül 2017’de JINNEWS internet sitesi ile kadın haberciliğine sürdürmekte kararlı olduğunu gösterdi. Ersöz’ün bıraktığı miras ile gazeteciliğe başlayan yüzlerce genç kadın devraldığı kalemin heyecanıyla haberleriyle dünya kadınların sesi olma yolunda ilerliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR