‘Eşbaşkanlığın ilk temsilcisi Tuğluk derhal serbest bırakılmalı’

Post date:

Author:

Category:

TJA, Kürt Siyaseti’ne yönelik bu sabah yapılan operasyon ile gözaltına alınan HDP Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un kadının sistemi olan eş-başkanlık sisteminin ilk temsilcisi olduğunu derhal serbest bırakılmasını istedi

Tevgera Jinên Azad (TJA), sabah saatlerinde Kürt Siyaseti’ne yönelik gözaltı operasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un gözaltına alınmasının kadına yönelik saldırıların parçası olduğunu belirten TJA’nın açıklamasında şunlar belirtildi:

“AKP Devleti, 28 isyan, askeri darbeler, 1990’lı yılların OHAL uygulamalarını aşan bir siyasi soykırım operasyonunu sürdürmekte ve 2009 KCK davasından sonra Kürdistan’ı gözaltılarla esir toplama kamplarına dönüştürdü. Dolmabahçe protokolü yerine çöktürme planını devreye koyan AKP devleti demokratik kadın, gençlik, emek, siyasi partiler, medya, akademi çevrelerinin dinamiklerini toplama kaplarında rehin tutmaktadır. Mevcut anti demokratik anayasayı bile uygulamayan, uluslararası evrensel sözleşmeleri askıya alan devlet bugünde Kürdistan’i tüm demokratik dinamiklerin çatısı olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticilerine gözaltı furyası başlatmıştır. Demokratik toplum partisinin ve DTK ilk eş genel başkanı Aysel Tuğluk kadının sistemi olan eş-başkanlık sisteminin ilk temsilcisidir.

Mücadele çağrısı

TJA olarak Aysel Tuğluk’un gözaltına alınmasını kadına yönelik bir saldırı olarak ele alıyor, Aysel Tuğluk ile birlikte alınan tüm arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılması için başta kadınlar olmak üzere tüm demokratik kamuoyunu demokratik tepkilerini göstermeye ve tüm arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar mücadele etmeye davet ediyoruz.”

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR