Esnafa, ‘öğrenciye etek satmayın’ uyarısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

SERBAY MANSUROĞLU / [email protected]
@serbaymansur

Muğla Marmaris’te Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’ne bu yıl başlayan 9’uncu sınıf öğrencilerine etek satılmaması için esnafa uyarı yapıldığı iddia edildi. ‘Etek uyarısı’ okulda yasak duyurusu olmamasına rağmen velilerin alışverişte etek talep ettiğinde, “Sıkıntılı durum var, satamayız” yanıtıyla karşılaşmaları ile ortaya çıktı.

Marmaris’te bazı esnaflar velilere etek satışını durdurdu. Veliler nedenini sorduklarında ‘Okuldan 9’uncu sınıflar için satılmayacak uyarısı’ geldiğini belirtti. Etek satışını durduran esnaflar da, okulların açıldığı dönemde okuldan bazı kişilerin gelerek okul kıyafetleri arasında etek siparişi vermemeleri için uyarıldıklarını ifade etti. Kendilerine artık 9’uncu sınıflarda etek giyilmeyeceğinin söylendiğini aktaran esnaflar, “Sipariş vermedik. Gelen müşterilere ‘Yok’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Esnaflar ‘uyarıyı’ anlattı

Bir esnaf, “Bizim bildiğimiz sadece 9’uncu sınıflara yönelik bir uygulama. Diğer sınıflar etek giyebiliyor. Geçen senelerde alınan etekleri öğrenciler giymeye devam edebiliyor” dedi. Bir diğer esnaf, “Bize etek getirtmeyin. Boşuna sipariş vermeyin, dendi. Ama giyilmesini yasaklıyoruz gibi bir ifade kullanılmadı. Alacak olsak alır satarız ancak uyarıdan sonra almadık” diye konuştu.

Okul iddiaları reddetti

esnafa-ogrenciye-etek-satmayin-uyarisi-201981-1.

Konuya ilişkin ulaştığımız Okul Müdür Yardımcısı Muzaffer Akça, “Okulda bir yasak söz konusu değil. Şu anda isteyen öğrencilerimiz etek giyebiliyor” diyerek iddiaları reddetti.

‘Resmi karar yok ama girişim var’

Eğitim Sen’den Altan Kumbasar, “Etek yasağı iki yıldır Marmaris’in gündeminde. Tepkiler nedeniyle daha önce geri adım atıldı. Şimdi yeni bir girişim ile karşı karşıyayız” diye konuştu. “Okulun konuyla ilgili alınmış resmi bir kararı yok. Keyfi uygulamalar söz konusu” diyen Kumbasar, “Bu tip girişimlerde bulunanların ortaya çıkarılıp hesap vermeleri sağlanmalı” dedi. Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi’nde görev yapan Eğitim İş Marmaris Şube Başkanı Yılmaz Güney de, “Esnafa sattırılmaması yönünde duyumlar aldık. Ancak bu konuda resmi bir yazı yok” ifadelerini kullandı.

‘Kız çocuklarına baskı kuruluyor’

Öğrenci Veli Derneği Marmaris Şube Başkanı Özgür Çağlı ise, “Milli Eğitim Kanunu nedeniyle yasak koyamıyorlar. Bu nedenle fiili olarak sattırmamaya çalışıyorlar” dedi. “Bu yaklaşım doğru değildir” diyen Çağlı, “Kız çocuklarının üzerinde baskı kuruluyor. Veli-Der dini yaklaşımlarla eğitimin şekillendirilmesine, öğrencinin giyim kuşamının kısıtlanmasına karşıdır” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Marmaris’te 2014 yılında Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi ve Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi’nde etek yasağı gündeme gelmiş, tepkilerin ardından geri adım atılmıştı.

birgün

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR