Ev işçiliği itibarsız bir meslek değil!

Post date:

Author:

Category:

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Torba Kanunu’nda ev işçilerinin sosyal güvenlik haklarına ilişkin, “10 günden az, 10 günden fazla” yasasıyla ev işçisi kadınların sorunları katlanmaya devam ediyor. Ev işçileri, işverenlerin yatırdıkları sigorta primleriyle 10 günden az çalışıyor olarak gösteriliyor ve beraberinde oluşabilecek iş kazalarında da yüzde 2 iş kazası primiyle çalıştırıyor. Emekli olmaları engellenen ve geçirdikleri iş kazalarında sağlık olanaklarından yararlanmayan kadınlar, ayrıca sürekli işten çıkarılma gibi durumlarla da karşı karşıya. 15 yıl ev işçisi olarak çalışan Tülay Erdem, 23 Eylül 2016 tarihinde işe giderken geçirdiği trafik kazasının ardından sigorta ile ilgili sorunlarla başbaşa kalan ev işçisi kadınlardan.

Yasayla meşrulaştırıyolar

“Çalıştığımda evde 4 buçuk yılı devirdikten sonra kaza geçirdim. Ev işçileriyle ilgili yasa çıktıktan sonra beni sigortalı göstermişler” diyen Erdem, haklarının gasp edildiğini söylüyor. Çalıştığı yere dava açan Erdem’e davayı açtıktan sonra işvereninden ‘sebepsiz işe gelmediği’ gerekçesi ile bir tebligat geliyor ve 26 Ocak’ta da resmi olarak işten çıkarılıyor. “Devlet çıkardığı yasa ile ev işçilerini ‘itibarsız meslek’ diye sınıflandırdığı için işverenler de bizi aynı şekilde görüyor” diyen Erdem, ev işçisi kadınların sorunlarının yasalarda meşrulaştığını vurguluyor.

‘Haklarımı istiyorum’

Haklarının verilmesi için mücadele eden Erdem, “Hala istirahattayım ama hiçbir hak talep edemiyorum. Açtığım dava sonucunda ne çıkar bilmiyorum. Devletin sözde değil gerçekten biz ev işçilerinin yanında olmasını istiyorum” diyor ve bugün (27 Nisan) Çağlayan’da görülecek olan davasına çağrı yapıyor.

İSTANBUL/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR