Ev işçisi kadınlar: İsyanımızı dile getireceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Ev işçisi kadınlar, 8 Mart’ta alanlarda olacaklarını belirterek, “Kadını sadece mutfağa hapseden erkek zihniyetine karşı sesimiz çıktığı kadar bağıracağız ve isyanımızı dile getireceğiz” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyanın her yerinde kadınlar emek ve yaşamlarına sahip çıkmak için sokaklara çıkarken, emekleri görünmeyen ev işçisi kadınlar da 8 Mart’ta alanlarda olacak. 8 Mart’ta sokaklarda olacak ev işçisi kadınlar, ucuz iş gücüne ve sigortasız çalıştırılmalarına karşı seslerini yükselterek taleplerini dillendirecek. 18 yıldır evli ve 3 çocuk annesi olan Alev Tanrıverdi ile İmece Ev İşçileri Sendikası Başkanı Ayten Kargın, 8 Mart’ta hangi talepleriyle alanlarda olacaklarını anlattı.
‘HER AN AYAKTAYIZ’
Ev içi emek harcayan Alev Tanrıverdi, kadınların mesaisinin haftanın her günü ve 24 saat boyunca sürdüğünü söyledi. Tanrıverdi, “Sabahın ilk saatleriyle güne uyanıyorum. Ortanca oğlumu okula göndermek için saat 06.00’da uyanıyor ve ona kahvaltı hazırlıyorum. Oğlumun ardından birinci sınıfa giden kızımı uyandırarak onu okul için hazırlıyorum. Kızım küçük olduğu için onu ben okula götürüp getiriyorum” diyerek çocuklarının yanı sıra evde beslediği köpeğiyle de ilgilendiğini belirtti.
İstisnasız her gün temizlik yaptığını belirten Tanrıverdi, “Çocuklar okula gittikten sonra günlük temizliğe başlıyorum, bu da yaklaşık iki buçuk saat sürüyor. Temizliğin ardından koşturarak market alışverişimi yapıyorum. Koşturma bitmeden kızımın okul çıkış saati geldiği için tekrar onu almaya gidiyorum” diyerek, gün içerisinde yaptığı emeğini anlattı. Çocukları okuldan döndükten sonra onlara yemek hazırladığını söyleyen Tanrıverdi, “Okulda öğretmenin işi bitiyor ama bu sefer benim mesaim başlıyor. Kızıma derslerine yardımcı olmaya çalışıyorum ve ertesi güne hazırlıyorum” dedi. Akşam yemeği için tekrar mutfağa girmek zorunda kalan Tanrıverdi, “Çocuklar okuldan gelecek, baba işten gelecek herkes elime bakıyor ve yemek istiyor. Yemek ardından başlayan çay, meyve seansı da işin cabası. Yemek sonrası bulaşıklar derken günün sonunu tekrar mutfakta bitiyorum” dedi. Çocuklarının hastalandığı durumlarda uyumaya dahi zaman bulamadığını dile getiren Tanrıverdi, “Biz ev emekçilerin mesai saati yok. Her an ayaktayız” dedi.
‘EMEĞİMİZ GÖRMEZDEN GELİNİYOR’
Ev emekçilerinin bir iş yapmıyor algısının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Tanrıverdi, “Eşimin 8 saatlik bir mesaisi var. Eve geldiği zaman mesaisinin bittiğini düşünüyor. Ben ise onunla güne başlıyorum ve gece geç saatlere kadar çalışmaya devam ediyorum. Eşim yemek sonrası kumandayı eline alıp koltuğa kuruluyor, ben ise ona hizmet etmeye devam ediyorum. İddia edildiği gibi bir boş vaktimiz yok. Yani gün boyu bir köşede televizyon izleyerek zaman geçirmiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi. Ev emekçilerinin emeğinin yok sayıldığına da dikkat çeken Tanrıverdi, “Yaptığımız her şeye rağmen kadınlara biçilmiş roller doğrultusunda tüm emeğimiz görmezden geliniyor. Yeri geldiğinde doktor oluyorum, aşçı oluyorum, temizlikçi oluyorum, öğretmen oluyorum ama sorulduğu zaman hiçbir emek harcamıyorum” diye belirtti.
‘DEVLET KADINLARI EVE KAPATMAK İSTİYOR’
Tanrıverdi, ailecek gittikleri gezilerin dönüşlerinde de eşi ve çocuklarının kendisinden beklentilerinin devam ettiğini söyleyerek, gezme dönüşlerinde de ev işleri yapmaya devam ettiğini aktardı. Devletin ev emekçisi kadınlara yönelik bir girişimde bulunması gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, “Devlet kadınları zaten evlere kapatmak istiyor. Devlete göre kadın az para ile çok çalışan canlılar olarak görülüyor” dedi.
‘BÜTÜN KADINLAR İÇİN ALANDA OLMALIYIZ’
Bütün kadınları 8 Mart’ta alanlara çağıran Tanrıverdi, “Biz ev emekçilerini sokağa taşımalıyız. Sadece kendim için değil evinden çıkamayan her kadının sesi olmak için sokaklarda olmaya devam edeceğim. 8 Mart günü denizde bir kum tanesi olmak yerine okyanusun kendisi olmak istiyoruz. Sokaklarda, meydanlarda görünmeyen emeğimizin hakkını alana dek haykırmaya devam edeceğiz” diye ifade etti.
‘İSYANIMIZI DİLE GETİRECEĞİZ’
Dünyanın bütün yükünün kadınların omuzlarında olduğunu söyleyen İmece Ev İşçileri Sendikası Başkanı Ayten Kargın ise, “Bütün kadınlar ev işçisi ama biz bunu görmüyoruz. Dışarıda çalışıyorsa işçidir gözüyle bakıyoruz. Ev işçileri de işçidir, bunu devletin resmi olarak kabul etmesi gerekiyor. Bu bizim en büyük talebimizdir. Gündelik de olsa sigortalı çalışmak istiyoruz” diye konuştu.
Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda yapılan 8 Mart mitingine de bu talepler etrafında kenetlenerek gittiklerin belirten Kargın, “Ben 8 Mart günü Taksim’de yapılacak Feminist gece yürüyüşüne bütün kadınları getirmek için çalışacağım. Görünmeyen emeğimiz için alanlarda olacağız. Kadını sadece mutfağa hapseden erkek zihniyetine karşı sesimiz çıktığı kadar bağıracak ve isyanımızı dile getireceğiz” dedi.
MA / Elif Çetiner – Necla Demir 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR