Evde güçsüzdüm, şimdi inançlıyım; Öcalan sayesinde…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

QSD’nin DAİŞ çetesinden temizlediği Minbîç’te kadınlar artık örgütlü. Kadın Meclis üyesi Meha Silo, yıllarca tek sorumluluklarının çocuk doğurmak olduğuna inandırılan kadınların, şimdi ‘Öcalan’ın fikirleri ile topluma öncülük ettiğini’ söylüyor

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Minbîç’i DAİŞ çetesinden temizlemesinin ardından, uzun süre DAİŞ zulmü altında yaşayan kadınların özgürlük sevinci objektiflere yansımış ve uzun süre gündem olmuştu. Özgürlüğü YPJ’li kadın savaşçılara sarılarak ve DAİŞ’in zorunlu kıldığı kara çarşafları çıkartarak kutlayan kadınlar, daha sonra Kadın Meclisleri’ni kurarak kendi örgütlenmelerine gitti ve özsavunmalarını oluşturdu. DAİŞ esareti ardından yeni yaşamın inşasında öncü olan kadınlar örgütlenerek, hem sorunlarına çözüm arıyor, hem de farkındalık eğitimleri ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı bilinç yükseltiyor. Mala Jin (Kadın Evi) ve Kadın Meclisleri ile örgütlenen Minbîçli kadınlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirleri ile özgürleştiklerini söylüyor.

Yıllarca haklarımız yok sayıldı

ANHA’dan Kamîran Xoce’ye konuşan Kadın Meclis üyesi Meha Silo, yüzyıllar boyunca hakları yok sayılan, tek sorumluluklarının çocuk doğurmak olduğuna inandırılan kadınların, şimdi toplumda aktif olarak rol aldıklarını ve eşit koşullarda mücadele verdiklerini ifade ediyor. Meha Silo, “Öcalan’ın fikirleri, Minbîçli kadınlar üzerinde büyük etkiye sahip” diyor.

Kendime olan inancım arttı

Meha Silo sözlerine şöyle devam ediyor: “Önder Öcalan’ın fikir ve felsefesini tanıdığım zaman kendime olan inancım arttı. Bundan önce evde güçsüzdüm, etrafımda olan bitenleri değerlendirme gücünden yoksundum. Fakat şimdi inançlı olarak çevremde olan tüm olaylara yaklaşıp, toplumumda yerimi alıyorum.”

Öcalan’ın fikirleri ile…

Mala Jin sözcüsü İmam Mihemed Eli de “Kadınlar artık özgürce düşüncelerini dile getiriyor ve kişiliklerinin gücünü Önder Öcalan fikri sayesinde yaratıyor” diye konuştu. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması çağrısı yapan İmam Mihemed Eli, bu konuda uluslararası kuruluşları da sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyor.

Tecrit kadınları yok ediyor

Mala Jin Sulh Komitesi üyesi Cihan Mustafa ise Minbîçli kadınların Öcalan’ın fikir ve felsefesi sayesinde haklarını tanıdıklarını ve şimdi de gerici bütün kanunlara karşı toplumu yeniden şekillendirdiklerini vurguluyor.
Cihan Mustafa, Öcalan’a uygulanan tecrit ile özellikle kadınların gücünün yok edilmeye çalışıldığını ve tecridin bir an önce son bulması gerektiğini ifade ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR