Eylem’i ölüme sürükledi!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP hükümetinin gündeme getirdiği ‘arabulucuk’ sisteminin doğuracağı sonuçlara somut bir örnek Eylem Tiller’in hikayesi. Her seferinde şiddet gördüğü eve ‘arabulucular’ sayesinde geri gönderilen Tiller’in intihar ettiği iddia edildi. Aile ise, Tiller’in öldürüldüğünü söylüyor

AKP hükümeti, her geçen gün artan kadın cinayetlerine karşı bir politika üretmek yerine, şiddetin önünü açacak yasa tasarıları ile gündemdeyken, bu yasaların doğuracağı sonuçlar ise, yaşanan kadın ölümleri ile gün yüzüne çıkıyor. En son müftülüklere nikah yetkisi veren tasarısının yasalaşmasının ardından, şimdi ise, kadınları ‘şiddet gördüğü evlere geri gönderecek ve kadın cinayetlerine yol açacak’ ‘arabuluculuk’ sistemi gündemde. ‘Arabuluculuk’ sisteminin yol açacağı sonuçların somut bir göstergesi ise, Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde yaşamını yitiren Eylem Tiller’in hikayesi.
Sistematik olarak eşinden ve eşinin ailesinden şiddet gören Tiller’in ayrılma girişimleri her seferinde ‘arabulucular’ tarafından boşa çıkarılıyor ve Amed Farqîn’de (Silvan) yaşayan ailesinin yanından tekrar Riha’ya gönderiliyor. Şiddet gördüğü eve geri gönderilen Tiller’in bir süre sonra ‘intihar etti’ denilerek ölüm haberi geliyor. Aile ise, kızlarının ‘intihar süsü verilerek’ öldürüldüğünü söylüyor.

Sürekli şiddet görüyordu

Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde yaşayan anne Kudret Kırtay, 2 çocuk annesi kızının intihar etmediğini ve olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ifade ediyor. Kızının kandırılarak kaçırıldığını ve evlendikten sonra sürekli şiddet gördüğünü anlatan anne Kırtay, damadı Hüseyin’in başka bir kadınla da evliliğe kalkıştığını belirtiyor.

Kim diyebilir Eylem kendini öldürdü?

Anne Kırtay, torunlarından birinin damadı Hüseyin’in akrabası tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını ve kızının olayı öğrenmesi üzerine öldürüldüğünü söylüyor: “Eylem çocuğun ailesinin yanında gitti hesap sormaya. Ama aile toplanıp Eylem’i dövdü. Eylem ertesi gün jandarmaya gidip ifade verecekti. Sabah olunca Hüseyin denen adam büyük çocuğu okula bırakmış, küçük çocuğu da arabaya bırakıp içeri gitmiş. Ardından silah sesi gelmiş. Çocuk arabadan çıkıp annesini kanlar içinde görünce saatlerce ağlıyor. Şimdi soruyorum; kim diyebilir Eylem kendini öldürdü diye?”

Her seferinde geri gönderdiler

Tiller’in kız kardeşi Emine Aslan da ablasının her şiddet gördüğünde, Farqîn’e yanlarına geldiğini ancak araya girenler tarafından ‘ikna edilip’ geri gitmek zorunda kaldığını anlatıyor: “Ablam bize dövüldüğünü, ayrıca eşinin babasının da kendisine şiddet uyguladığını söylüyordu. Çok defa geldi fakat arabulucular araya giriyordu. Zaten bu tür sorunlar oldu mu herkes araya girip kadını eve göndermekten başka bir şey yapmıyor. Fakat sonrasında ne olacağını düşünmüyorlar. Bunca zulme rağmen, ablam asla intihar ya da ölümden bahsetmedi. Hayalleri vardı. Ayrılıp çocukları ile yeni bir yaşama başlayacağını söylüyordu.”

Kadınlara destek çağrısı

Ablasının intihar etse dahi onu intihara sürükleyenlerin ceza alması gerektiğini vurgulayan Aslan, kadınlara ise şu çağrıyı yapıyor: “Benim ablamın hayatı gitti, başka kadınların hayatı gitmesin. Bir diğer şeyde eğer şiddet, zulüm gören kadınlar varsa ayrılmaktan ve çocuklarından ayrılmaktan korkmasınlar. Ölümden daha zor değildir. Böyle erkeklere katlanmayın. Ablamın katillerinin ceza alması için tüm kadınlardan destek bekliyoruz.”
Şehriban Aslan/JinNews

42

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR