Êzidî kadını kurtardı diye katlettiler

Post date:

Author:

Category:

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’nın özgürleştirilmesine yönelik başlattığı “Büyük Savaş” operasyonu devam ederken, yüzlerce sivil de güvenli alanlara naklediliyor. Güvenli bölgelere geçen sivillerin anlattıkları ise, KDP peşmergelerinin Şengal’i bırakıp kaçması sonucu DAİŞ çetelerinin eline esir düşen Êzidî kadınların ve Rakkalı çocukların yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

DAİŞ çetelerinden kurtarılarak 2 kardeşi ile birlikte güvenli bölgeye yerleştirilen 12 yaşındaki Fatma Ehmed’in babası, Êzidî bir kadını kurtarmaya çalışırken, DAİŞ tarafından katledilmiş annesi ise hala çetelerin elinde esir. 2 kardeşi ile birlikte 5 gün önce Rakka’nın batısında bulunan Romanîye Mahallesi’nden onlarca Rakkalı ile birlikte QSD güçleri tarafından kurtarılan Fatma, tanık olduklarını dihaber’den Erdoğan Altan ve Nazım Daştan’a anlattı.

Gözünün önünde katlettiler

YPJ savaşçılarına olan ilgisi ile dikkat çeken Fatma, gördüğü ilk YPJ savaşçısına sımsıkı sarılıp, ilk önce istemediği başörtüsünü çıkarıyor. Çetelerin gözlerinin önünde babasını katlettiğini anlatan Fatma, babasının bir Êzidî kadını kurtarmak için çetelerden satın aldığını ve kadının ailesini bularak onu Rakka dışına çıkardığını söylüyor. Fatma, bunu öğrenen çetelerin ise, babasını katlettiğini söylüyor: “Tanıdığı biri üzerinden bahsettiği kadını kurtarmaya çalışıyordu. Onu kurtardı fakat DAİŞ, onu yakaladı. Daha sonra babamın kafasını kestiler. Bunu ben, kardeşlerim ve annem de gördü. Sonra gelip, annemi de götürdüler.”

RAKKA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR