Feministlerden ‘ırkçılık’ söylemlerine tepki

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Paris’te temmuz ayında yapılması planlanan ‘Siyah Feminist Festivali’ Nyansapo, ‘ırk temelli ayrım yaptığı’ iddiasıyla aşırı sağcı ve ulusal cephenin eleştirilerine maruz kalırken, festivalin organizatörleri, “Aşırı sağın dezenformasyon ve sahte haberlerine maruz kaldık” dedi.

Temmuzda yapılması planlanan festivalin yasaklanması çağrısında bulunan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, festivali organize edenleri ayrımcılıkla suçlayarak, bu kişiler hakkında soruşturma başlatma hakkı olduğunu savundu. Festivalin organizatörleri ise, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Aşırı sağın dezenformasyon ve sahte haberlerine maruz kaldık” dedi. Organizatörler, belediye başkanının festivali engelleme yetkisinin bulunmadığını savunuyor.

Organizatörler tarafından “siyah feminist” olarak tanımlanan festivalde, alanın yüzde 80’i siyah kadınlara ayrılacak. Festivalde diğer cinsiyet kimliklerinden siyahların girebileceği bir alan daha bulunurken, bir bölüm de herkese açık olacak. Festivalin Paris Belediyesi’nin sahibi olduğu bir mülkte düzenlenmesi planlanıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR