Figen Çakar’ı kadınlar uğurladı

Post date:

Author:

Category:

İstanbul Sultanbeyli’de eşi İbrahim Çakar’ın sistematik şiddetinden kaçarken pompalı tüfekle vurularak katledilen 19 yaşındaki Figen Çakar’ın cenazesi Wan’da kadınlar tarafından toprağa verildi.

Aralarında Tewgera Jinên Azad (TAJ) üyeleri ile birlikte DBP ve HDP Wan ile İstanbul il örgütleri, Eğitim Sen, SES şube üyeleri ile yüzlerce kadının bulunduğu kitle Beşevler Mezarlığı’nda bir araya geldi. Kadınlar Çakar’ın cenazesini omuzlarında taşıyarak mezarlığa getirdi. Burada kısa bir açıklama yapan İstanbul HDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Macide Şimşek, AKP hükümetinin erkek eli ile işlenen kadın katliamlarına göz yumduğunu dile getirdi.

Takipçisi olacağız

Şimşek, “Figen arkadaşımız IŞİD zihniyeti ile katledilmiştir. Biz biliyoruz ki AKP iktidarı erk devlet olarak, bunu erkeklere telkin ediyor. Kadınları kamusal ve toplumsal alandan alarak eve hapsetmek istiyor. Biz bu katliamın peşini bırakmayacağız. Figen arkadaşımızın bütün hukuki boyutlarının takipçisi olacağız. Ancak kadın örgütlülüğü ile eril zihniyetin karşısında durabiliriz” dedi.

WAN/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR