Fransa’da feminiside karşı elektronik kelepçe

0
126

Kadın hakları savunucularına göre bu yılın başından 30 Kasım’a kadar en az 138 kadın cinayete kurban giderken, AFP’nin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde ise en az 122 ‘teyit edilmiş’ cinayet işlendi. Her yıl 210 bini aşkın kadın ise eşleri, eski eşleri veya partnerleri tarafından fiziki veya cinsel şiddete maruz kalıyor.

BAKAN: CİNAYETLERİ AZALTACAK!

Aylardır ülkede yoğun tartışmalara neden olan kadın cinayetlerinin önlenmesi için parlamentodan talep edilen bir adım onaylandı. Parlamento’nun iki kanadından Ulusal Meclis ve Senato’nun kabul ettiği yasaya göre, uzaklaştırma cezası verilen erkeklerin eski partnerlerine yaklaşmasını önlemek amacıyla elektronik kelepçe uygulamasına geçilecek.

Oylama sonrasında açıklama yapan Adalet Bakanı Nicole Belloubet, elektronik kelepçe yöntemiyle kadın cinayetlerinin önemli oranda düşürüleceğini savundu. Belloubet, kadınların ayrıldıkları eş veya eski eşlerden uzak tutulmasının sağlanmasının önemine dikkat çekti.

BİRÇOK KADIN ŞİKAYET ETMESİNE RAĞMEN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Fransa’da resmi kaynakların ‘kesin’ olarak sunduğunun çok üzerinde kadının partnerleri veya eski partnerleri tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor. Bu yıl içinde öldürülen kadınların onlarcasının daha önce polise şikâyette bulunmasına rağmen tacizleri engellenmeyen eski partnerlerince öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Parlamentodan geçen düzenlemeyle birlikte uzaklaşma cezası verilen erkeklerin eski kadın partnerlerinden uzak tutulabilmesi için en az bin elektronik kelepçe alımı yapılacak.

İSPANYA’DA ÖLÜMLER AZALMIŞTI

Elektronik kelepçe yönteminin yasal olduğu İspanya’da bu sayede kadın cinayetlerinin önemli oranda azaldığı biliniyor.

Yeni yasa kapsamında ayrıca kadınların şiddete karşı korunması için mahkemelerin vereceği koruma kararlarının çıkarılmasının hızlandırılması öngörülüyor. Ayrıca acil tehlike hattının elde geçirilmesi ile şiddete uğrayan kadınların yeni bir eve yerleştirilmesinin kolaylaştırılması amaçlar arasında. Bu amaçla bin kadar yeni barınma merkezi planlanıyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here