Fransa’da şiddet mağduru kadınlar için 2 milyon euro

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadınlar Vakfı yaptığı yazılı açıklamada “Bu benzeri görülmemiş bir yurttaş, koruyucu ve partner şirketlerin seferberliğidir” dedi.

Toplanan paranın evde kalma uygulamasına ilişkin somut çözümler hayata geçirmeyi sağlayacağını belirten vakıf, bağışların yüzde 100’ünün en uygun süre içerisinde sahadaki derneklere aktarılacağını kaydetti.

Acil bağış 25 Mart günü başlatılmıştı. Bu kampanya kapsamında 122 dernek, mali veya lojistik destekten yararlandı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle uygulanan evde kalma tedbirleri özellikle kadınlar ve çocukları etkiliyor.

İçişleri Bakanlığı’na göre evde kalma uygulaması sırasında şiddete karşı polisin evlerdeki müdahalesi yüzde 40 oranında arttı.

Vakıf, bağışların sürmesini isterken, aciliyetin kadınlara evlerinde yardım edebilmek olduğunu kaydetti.

Evde kalma uygulaması ile birlikte sivil toplum örgütlerinin desteğine olan ihtiyaç da arttı. Bu çerçevede ortak kurumların desteğiyle 40 bin adet gecelik konaklama finanse edildi.

Oteller grubu Accor, tüm Fransa genelinde derneklere odalar verirken, Gecina şirketi Paris bölgesindeki üniversite rezidansında 70 oda ayırdı. Şirketle yapılan ortaklıktan son gün sonra, odaların yarısının dolduğu bildirildi.

Fransız Bakan Marlene Schiappa, Perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin mevcut barınma merkezlerindeki yerlerin haricinde kaçma ihtiyacı duyan kadınların dışarıda kalmaması için 20 bine otel odası finanse ettiğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR