Gerekçeleri farklı sesleri ortak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dilbilimcisinden, gazetecisine, LGBTİ’den, dansçıya birçok farklı kesimden kadın, Anayasa referandumuna neden ‘Hayır’ diyeceğini gerekçeleri ile anlattı. Gerekçeleri farklı olsa da kadınların sözleri ortak: ‘Hayır’

Başkanlık sistemini içeren Anayasa değişiklik taslağının Nisan ayında referanduma götürülmesine karşı ‘Hayır’ cephesi büyüyor. ‘Hayır’ cephesinin en önemli bileşenlerinden kadınlar kendi ‘Hayır’larını gerekçeleriyle anlattı.

Kadınlar ölmesin diye

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) İstanbul Sözcüsü Fidan Ataselim: “Kadın cinayetleri artarak devam ediyor. Ölü kadınlar ne oy kullanabilir ne de bir şey yapabilir. Bu yüzden kadınların hayatta kalarak, özgürce kahkahalarla yaşayabilmesi için tüm kadınlarla birlikte ‘Hayır’ diyoruz.”

Kentler yıkılmasın diye

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Kıvılcım Arat: “Hayır’ diyoruz, çünkü Meclis’ten daha önce geçirilmeye çalışılan tecavüz yasaları gibi yasalar çıkarılsın istemiyoruz. ‘Hayır’ diyoruz, çünkü Cizre, Gever, Şırnak, Nusaybin gibi başka şehirlerimiz de yerle bir edilmesin istiyoruz. ‘Hayır’ diyoruz, çünkü bu ülkenin yarısıyız ve kendi bedenimize kendi irademizle söz söyleme hakkına sahip olmak istiyoruz.”

Barış için

Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Semra Uzunok: “Daha güzel bir ülkede barış içinde yaşayabilmek için barışa ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar bu iktidarın yaptıkları da bize barış getirmedi. Bu yüzden başkanlığa ‘Hayır’ diyorum. Her gün kadınların bu ülkede öldürülmemesi için ‘Hayır’ diyorum. İşsizliğin bitmesi için ‘Hayır’ diyorum.”

Gazeteciler baskı altında

Gazeteci Yazgülü Aldoğan: “Anayasa’da bütün yetkilerin bir kişinin eline geçmesi evdeki babaya, eşe ve ağabeye benziyor. 40 senedir gazeteciyim ve 40 senedir de baskıya uğruyorum. Bu yüzden ‘Hayır’ diyorum”

Kadın hakları için

Dansçı Zeynep Tanbay: “Özgürlüğümüz, eşitliğimiz ve adalet duygumuz yok olacak. Çünkü bunların hepsini tek bir insan yönetiyor olacak. Kadınlar en başta bunun için ‘Hayır’ der. Kadının hakları, yeri ve adı olması için ‘Hayır’ diyecek, çünkü başkanlık sisteminde bunlara da yer yok.”

‘Tek adam’a evet demeyiz

Tevgera Jinên Azad (TJA) Koordinasyon üyesi Gülistan Aydın: “İlçe eşbaşkanlarından tutun HDP Genel Merkezi’ne kadar topyekûn bir saldırı ile karşı karşıyayız. Böyle bir süreçte Erdoğan’ın tek adamlık politikasını kabul etmemiz mümkün değil. Tek adam diktatörlüğüne karşı kadınların ‘Evet’ demesi beklenemez. Bu temelde kadın kazanımlarının elden gitmemesi için tüm kadınlar referandumda ‘Hayır’ diyecek.”

İnsan hakları için

Bodrum Kadın Dayanışması üyesi Füsun Doğan: “Toplumun bir bireyi olarak yaşanan insan hakları noktasında ‘Hayır’ diyorum. Tek adam zaten biçimsel olarak var başımızda. Bunu hukuka ve yasaya dayandırmak istiyor. Bunun için ‘Hayır’ diyorum. Ekonomik nedenlerle ‘Hayır’ diyorum.”

Çok seslilik için

Dilbilimci Necmiye Alpay: “Başta kadınlar olmak üzere… Çok sesçiyiz, çok sesli olmamız gerektiği kanısındayım. Tek seslilik iyi bir toplum düzenine işaret etmiyor. Dolayısıyla kesinlikle ‘Hayır’ diyorum.”

Çok renkli yaşam için

Müzisyen Esra Lora Yılmaz: “Bu sunulan referandumda ‘Evet’ demek tek sese ‘Evet’ demek oluyor. Biz çok sesliliği savunduğumuz için ‘Hayır’ diyoruz. Tıpkı müziğimiz gibi nasıl ki müziğimiz çok sesli ve renkliyse, bu ülkede de çok sesli ve renkli yaşamak istiyoruz. Bu yüzden ‘Hayır’ diyoruz.”

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR