Gezi’de filizlenen bir kadın dayanışması

Gezi direnişi döneminde kadınların kurduğu Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, bugün yoluna kadın sağlığı ile ilgili panellerden, kültür sanat kurslarına, kadına yönelik şiddetten çocuk istismarına kadar birçok alanda yürüttüğü çalışmalar ile devam ediyor.

Resmi olarak 150 üyesi bulunan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’nin çalışmalarını anlatan Adile Doğan, kurdukları dayanışma derneği ile Kürt kadınlarından Alevi ve işçi kadınlara kadar birçok farklı kesimden kadınların bir araya geldiğini söylüyor. Ağırlıkta tersane ve sanayi işçilerinin yaşadığı Esenyalı da kadınlar genelde ağır sanayide, tekstilde, fason işçilik ve ev işlerinde çalışıyor. Derneğin mahalledeki işçi, ev emekçisi kadınların yan yana gelmesi ile 2013 yılında kurulduğunu söyleyen Doğan, “Gezi sürecinde her yerde olduğu gibi Esenyalı’da da halk sokağa çıktı, kendi yerel problemlerini tartıştı. Bu süreçte kadınlar, özel bir yer tuttular. Yaklaşık 300 kadınla ‘nasıl yan yana geleceğimizi’ tartışırken, dernek fikri doğdu. Ve kadınların dişinden, tırnağından, gönlünden kopan her şeyi buraya koymasıyla bu çatıyı oluşturduk” dedi.

İlk yürüyüşten sonra…

İlk olarak boşandığı eşi tarafından şiddete maruz kalan bir kadın olarak sokağa çıkıp yürüyüş düzenlediklerini söyleyen Doğan, o günden sonra mahallelerinde çok sık yaşanan çocuk istismarı, kadına yönelik şiddet, kadınların iş yerinde ya da fabrikalarda uğradıkları cinsel taciz ve hak gaspları gibi durumlarda ilk başvurulan yer haline geldiklerine dikkat çekti. Doğan, bugüne kadar çözmüş oldukları ve hala devam eden davalarla birlikte 160 vakalarının olduğunu söyledi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER