Haklarımız için ‘hayır’

Post date:

Author:

Category:

Başkanlık referandumuna karşı ‘hayır’ kampanyası başlatan Emek ve Demokrasi Platformu üyesi Fatma Tuğcu, kadınlara, ‘Tüm kadınları hakları için bu mücadeleye çağırıyorum’ sözleri ile seslendi

Anayasa değişikliği teklifinin ve başkanlık tartışmalarının sürdüğü günlerde birçok halk bileşeninin bir araya gelerek oluşturduğu Emek ve Demokrasi Platformu, başkanlık referandumunda “hayır” diyeceklerini duyurdu.

Kampanya ile ilgili Gazete Şûjin’e bilgi veren Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Bahçelievler İlçe Eşbaşkanı Fatma Tuğcu, başkanlığın en fazla kadınların kazanımlarına zarar vereceğini söyledi.

Güçlenmek için yan yana geldik

Emek ve demokrasi bileşenlerinin düzenlediği “Demokrasi için bir aradayız” panelinin ardından ‘hayır’ kampanyasını deklare ettiklerini söyleyen Toğcu, “Fiiliyatta var olan tek adam diktatörlüğünün yasallaşması sürecinde birleşip daha güçlenmek üzere yan yana geldik. Ve biz kesinlik ile evet taraftarı değiliz” diye konuştu.

Kadınlar ‘hayır’ demeli

Kadını tamamen eve hapsetme, anne rolü verme, annelik mesleğini onda kutsallaştırma gibi bir politika yürütüldüğünü ve bu nedenle özellikle kadınların ‘hayır’ demesi gerektiğini söyleyen Toğcu, şöyle konuştu: “Kadınların ‘hayır’ı anlatması, ‘hayır’a ikna etmesi gerekiyor. ‘Hayır’ı bir grup olarak söylemiyoruz. Anket araştırmalarına baktığımızda ‘hayır’ diyenler yüzde ellinin üstünde ve yüzde ellinin üstündeki bir rakam zaten bir grup değildir toplumun yarısıdır.”

‘Kapı kapı dolaşacağız’

Çalışmalarını basın kurumlarının kapatılmasından dolayı sosyal medya üzerinden yürütebildiklerini kaydeden Toğcu, ‘kapı kapı dolaşarak’ neden ‘hayır’ diyeceklerini anlatacaklarını söyledi. Toğcu son olarak şu çağrıyı yaptı: “Kadınlar binlerce yıldır mücadele ederek bu zeminlere geldi. O yüzden tüm kadınları, kendi mücadeleleri, kendi kimlikleri, hakları için bu mücadeleye daha fazla sahip çıkmaya çağırıyorum. Biz herkesi ortak görüşümüz olan hayır cephesinde buluşmaya çağırıyoruz ve davet ediyoruz.”

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR