Halkevci kadınlar: 8 Mart’a hazırız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kendilerine dönük baskı ve gözaltılara rağmen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü direniş ve mücadele ile karşılayacaklarını belirten Halkevleri Üyesi Zeynep Çelik, “Haklarımızdan ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bu 8 Mart’ta da göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Halkevci kadınlar, baskı, gözaltı ve yasaklara rağmen bu seneki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne bildirileri ve pankartlarıyla hazırlık yapıyor. Eş Başkanları Dilşat Aktaş’ın yanı sıra üyeleri gözaltında bulunan Halkevci kadınlar, yılmayacaklarını ve sokaklarda olmaya devam edeceklerini dile getirdi. Örgütledikleri eylemlerde sürekli gözaltına alınan ve erkek devlet şiddetine maruz kalan Halkevci kadınlar, pazarlarda ve mahallelerde broşür dağıtarak kadınları 8 Mart’a çağırıyor. Halkevi Kocaeli Şubesi Üyesi Zeynep Çelik, 8 Mart’ı direniş ve mücadele ile karşılayacaklarını söyledi.
‘SOKAKLARDAN VAZGEÇMEDİK’
Çelik, “Geçtiğimiz 8 Mart öncesi ‘Kadın kadını anlar’ şiarı ile referandumu örgütlemeye başlamıştık. ‘Kadınlar Hayır diyor’ meclisini kurduğumuz bir dönemde kadın örgütlenmesine de hız vererek yola devam ettik” dedi. Kocaeli’nin diğer illere göre daha yoğun bir baskıya tabi tutulduğunu belirten Çelik, “Geçtiğimiz sene 8 Mart Türkiye’nin her yerinde sorunsuz bir şekilde kutlanırken, kadınlar günü Kocaeli’de polis baskısı ve şiddetiyle başlayan bir gün oldu. Fakat valiliğin yasağına rağmen kadınlar sokaktan vazgeçmedi” diye belirtti.
‘YASAKLARI ZORLAYARAK SOKAKLARA ÇIKTIK’
Geçen yılın 8 Mart’ında kadınların gözaltına alınması ardından daha güçlü olarak yollarına devam ettiklerini sözlerine ekleyen Çelik, “Kocaeli gericiliğin ve kadına yönelik şiddetin yoğun olduğu bir şehir olmasına rağmen kadınlar tüm yasakları zorlayarak sokağa çıktılar ve muhalefetin önünü açacak öncülük misyonunu yüklendiler” diye konuştu. Yaratılan baskı ortamının AKP’nin tek adam rejimi yaratmaya çalışmasından kaynaklandığını ifade ede Çelik, şunları söyledi: “Tek adam diktatörlüğü gericilik üzerinden var edilmeye çalışılıyor ve gericiliği en çok kadınlar üzerinden dayatıyor. Bu dayatmaya karşı kadınlar laiklik tartışmaları yürütmeye ve haklarına sahip çıkmaya başladı. Laiklik tartışmaları ile birlikte kadınlar feminist mücadeleyi yeniden örgütlemeye ve sokakları kullanmaya başladı.”
‘OHAL KADINLARA KARŞI KULLANILDI’
İktidarın kadınları kendine karşı tehdit olarak gördüğünü vurgulayan Çelik, şunları dile getirdi: “Kadınlar bir çağrı üzerinden kitlesel olarak örgütlenebiliyor ve sokağa çıkabiliyor. İnternette yayınlanan bir video bile kadınları sokağa dökebiliyor. Kadınların bu iradesini tehdit olarak gören iktidar OHAL’in maşasını en çok kadınlar üzerinde kullanıyor. İktidar çıkarılan yasalar, KHK’ler ile kadın mücadelesinin önüne geçmeye çalışıyor ama kadınlar devlet şiddetine maruz kala kala direnmeyi öğrendi.”
‘KADIN İRADESİNİN ÖNÜNE GEÇEMEZLER’
Eşbaşkanları ve üyelerinin gözaltında tutulmasını kadın iradesine vurulmaya çalışılan bir darbe olarak nitelendiren Çelik, “Kadın iradesinin önüne hiçbir güç geçemez. Kadın iradesi doğrudan iktidarı yıkıcı ve yeni bir ülkeyi kurabilecek alandır” dedi.
‘YASAKLARA RAĞMEN SOKAKLARDAYIZ’
Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler tüm yasaklamalara rağmen sokaklarda olmaya, haklarımızdan ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bu 8 Mart’ta da göstermeye devam edeceğiz. 8 Mart’ı diğer senelerde olduğu gibi direniş ve mücadele ile karşılayacağız. Tüm kadınları 8 Mart’ta ses çıkarmaya ve direnmeye çağırıyoruz.”
MA / Elif Çetiner
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR