‘Havuz cinsiyetçi ve militarist’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Muhalif basına yönelik baskıların bir nedeninin de ana akımın inşa etmeye çalıştığı, toplumsal cinsiyet rollerine karşı verdiği mücadele olduğunu söyleyen HDP’li Konca, ‘Kadın direnişini görünür kılmaya çalışan medya ciddi bir baskı altında’ dedi

Hükümetin bir algı yönetme aracı olarak kullandığı ana akım medyanın, cinsiyetçi ve militaris diline karşı ‘başka bir medya mümkün’ diyerek çalışamlarını yürüten basın emekçileri gözaltı ve tutuklamalar ile karşı karşıya. Son haftalarda kadın odaklı haberciliği esas alan JinNews, Mezapotamya Ajans ve Etkin Haber Ajansı çalışanı gazeteciler gözaltına alındı. Medyaya yönelik baskıların nedenine ve kadın odaklı haberciliğin önemine ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Jinnews’ten Zülal Koçer’e konuştu.
Hükümetin algı yönetme aracı

Bugün OHAL ve KHK’ler ile muhalefetin tasfiye edildiğini vurgulayan Konca, “Bağımsız, demokratik, muhalif yayın yapan, alternatif medya anlayışı çok ciddi saldırılarla karşı karşıya bırakıldı” diyerek kapatılan medya kuruluşlarını ve cezaevinde olan gazetecileri hatırlattı. Konca, hükümetin medyayı algı yaratma aracı olarak kullandığı ve medyanın toplumsal cinsiyeti inşa etmede büyük rolü olduğuna vurgu yaptı: “Çünkü medya 7/24 insanların hayatında olan, insanlara ulaşan, algı yaratmada önemli olan bir araçtır.”

Geleneksel medyaya karşı

İktidarın baskılarının yanı sıra geleneksel medya anlayışına da değinen Konca, “Havuz medyası olarak AKP iktidarı döneminde kurumsallaşan medya anlayışı, toplumu ve hakikati bağlamından koparan; aşırı cinsiyetçi, milliyetçi, militarist, bir anlayıştır” yorumunu yaptı. Medyanın kadın üzerinden yarattığı algının kaygı verici olduğunu dile getiren Konca, bunlardan en önemlisinin de kadının ele alınış biçimi olduğunu söyledi.

Kadın odaklı medya baskı altında

Konca şöyle devam etti: “Kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, cinsel saldırılar, parlamentoda geçirilmeye çalışılan tecavüz yasasının meşrulaştırılma çabası, yine nüfus hizmetleri kanununda yapılmak istenen değişikliklerinin hepsi AKP’nin kendi ideolojik, politik çizgisiyle toplumda yeniden bir kadın yaratma çabasıdır. Buna karşı kadınlar direnişte. Kadınların direnişini görünür kılmaya çalışan medya da ciddi bir baskı altında.”

Kadın bakışı ile bir medya

“Medyada cinsiyetçilik, milliyetçilik ve militarizm bugün Türkiye’de çok güncel bir gerçeklik olarak varlığını korumaktadır” diyen Konca, kadın bakış açısı ile daha özgürlükçü bir medyayı geliştirme çabasının mevcut olduğunu söyledi. Geçtiğimiz haftalarda HDP Kadın Meclisi’nin “Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez” kampanyası kapsamında “Medyada Cinsiyetçilik” çalıştayı düzenlediğini hatırlatan Konca, çalıştayın yeni bir kadın özgürlükçü medya yaratmada önemli olduğuna dikkat çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR