Hayatı Kabusa Çeviren Haber: “Pembe Panjurlu İntikam”

İsim benzerliği yüzünden bir kadının hayatı kabusa döndü. Kadın öğretmen, 22 Ağustos günü, Sabah gazetesinin internet sitesinde, basılı gazetesinde ve haber sitelerinde “Takıntılı sevgiliden pembe panjurlu intikam” başlığı ile yayınlanan, ön kısımda kendisine ait fotoğrafların yer aldığı haberde, öğrenci velileri ve arkadaşlarının uyarısı ile haberdar oldu.

Haber, Sabah Gazetesi adliye muhabiri Seda Nur Günaydın imzası ile yayınlandı. Birçok basın kuruluşu da haberi Sabah gazetesinden alarak yayınladı. Tamamında mağdurun dışarı kapalı olan facebook adresindeki profil fotoğrafı kesilmek sureti ile kullanıldı.

Haber, kısa zamanda, ulusal gazeteler dahil onlarca internet sitesinde paylaşıldı. Bunun üzerine haberi yapan muhabire ulaşıldı ve gerekli bilgiler verildi. Muhabir, telefon görüşmesinde yapılan bu hatanın bir an önce düzeltileceğini ve özür, tekzip yazısı için haber müdürüyle konuşacağını söyledi.

Bu görüşme sunucunda Sabah gazetesi, hatasını kabul etmiş ve 1-2 gün içinde kadın öğretmenin resmilerini internet gazetesindeki haberden kaldırdı. Bahsi geçen haberin aynı medya grubu, A Haber internet sitesinde hala aynı yanlış ile yayınlanmaya devam ediyor olması da dikkat çekicidir. Gazete, avukat aracılığı ile yapılan sözlü tekzip talebini de olumsuz yanıtladı.

Sulh Cezaya Erişim Engelleme; Savcılığa Şikâyet Başvurusu Yapıldı

Yapılan bu haberle mağdur olan kadın öğretmen, “İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal etme; kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına verme, yayma veya ele geçirme suçlarının işlendiği vurgusuyla dava açıldı.

Avukatı aracılığı ile yaptığı başvuru dilekçesinde, basılı gazetenin binlerce satılıp dağıtılması; haberin dedikodu niteliği, veriliş şekli nedeni ile yaygın şekilde tıklanması ve okunma oranının yükselmesine vurgu yapıldı. Ayrıca, gazetenin mağdurun fotolarını/veriyi kaynağından usulüne uygun kaldırmadığı için Google arama motorlarında ve diğer internet mecralarında da dolaşmaya devam ettiği bilgisi de dava dilekçesinde yer aldı.

Avukat, dava dilekçesinde, yapılan haberin müvekkili ile hiçbir bağlantısı olmadığını, haberde yer alan 32 yaşında Elif E. İsimli kadınla isim benzerliği dışında bir benzerliğin asla olmadığını belirtti. Devamında da müvekkilinin yayınlanan hatalı ve ağır ihlal oluşturan haber nedeni ile 22.08.2023 tarihinden beridir manevi olarak yıprandığını; suç konusu haber nedeni ile özel hayatı ve aile hayatının ciddi anlamda sarsıldığını zarar gördüğünü ifade etti.

 

İlgili haberin hala internet sitelerinde ve Google arama motorlarında açık olduğu; ihlalin ağır bir şekilde devam ettiği de dava dilekçesinde yer aldı.
Haber: Ahmet Koçak

EN SON EKLENENLER