‘Hayır Diyen Kadınlar’ kolları sıvadı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Birçok farklı kadın örgütü ve siyasi partiden bir araya gelen kadınlar, yayınladıkları bir deklarasyonla neden ‘Hayır’ diyeceklerini açıklayarak başlatacakları ‘Hayır’ kampanyasının da startını verdi

İstanbul’da “Hayır Diyen Kadınlar” olarak bir araya gelen kadın örgütleri, Taksim Hill Otel’de düzenledikleri basın toplantısıyla neden ‘Hayır’ diyeceklerine dair bir deklarasyon yayınladı.

Toplantıya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Tevgera Jinên Azad (TJA), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik (HDP) Partisi Kadın Meclisi üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın kurumu ve örgütünün temsilcisi katıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını Hayır Diyen Kadınlar Koordinasyonu’ndan Rojda Yıldız yaptı. Yıldız, konuşmasında “Bugün kadınların itirazını dinlemek için organize etmeye çalıştık” dedi. Açlılış konuşmasının ardından deklarasyon Burçak Görel tarafından okundu.

Kadınlara sözümüz var

Deklarasyonun okunmasının ardından pek çok kadın, kurulan ‘Açık Kürsü’de ‘kendi hayır’ını dile getirdi. Kürsüde ilk olarak sözü alan HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, “Erkekler tarafından bedeni yerlerde sürüklenen kadın arkadaşlarımıza sözümüz var, biz yaşamı özgürleştireceğiz. Direnen, barış diyen, mücadele eden, yaşamları ve özlük hakları yok edilen arkadaşlarımıza sözümüz var. Biz her yerde yaşamı özgürleştireceğiz, meydanlar bizim” dedi.

Nedenlerimiz farklı olabilir

CHP PM üyesi Canan Kaftancıoğlu, basın toplantısına gelen kadınları işaret ederek, “Gün bir araya gelme günüydü” dedi. Yazar Oya Baydar ise, “Birlikteliğimizi bozmamak gerekiyor hayırlarımızın farklı amaçları bile olabilir. Bu hiç önemli değil. Hep bir ağızdan ‘hayır’ demeyi ve hayırlara vesile olmasını dilemek görevimizdir” dedi.

Savaş dursun diye…

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işten atılan ve Kadıköy’de direnişe başlayan Betül Celep de, şu sözleri ifade etti: “Fabrikalarda direnen kadınların, sendika için kendi hakları için aileleriyle, devletle, işverenle mücadele eden tüm kadınların ‘Hayır’ını buradan duyuruyorum.” “Alevi kadınları olarak sebebimiz çok” diyerek söze başlayan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütlenme Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu ise, “Biz Alevi kadınlar Ekin Wan’larla birlikte olup ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi. Barış Anneleri İnisiyatifi adına konuşan Güler Buğday da, “Savaş dursun diye ‘Hayır’ dedik, insanlar ölmesin diye ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

9_elihÊlihli kadınlar da ‘Hayır’da buluştu

Êlih’te (Batman) Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde DBP ve HDP kadın meclislerinin de aralarında bulunduğu kadınlar, “Diktatörlüğe Hayır” kampanyası kapsamında Roza Düğün Salonu’nda bir araya geldi. DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek ve HDP Êlih Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da katıldığı buluşmada ilk olarak sözü Gülcihan Şimşek aldı. Şimşek konuşmasında, “Bu halk özgürlük istiyor. Abdullah Öcalan için, özgürlük için ‘Hayır’ diyeceğiz” sözlerini ifade etti.

Neden ‘Hayır’ diyoruz?

Deklarasyonda, “Biz kimiz? Ne istiyoruz? Neden ısrarla, inatla HAYIR! diyoruz?” sorularına şu ifadelerle yanıt verildi: “Bizler farklı inançlardan, farklı etnik kimliklerden, dinlerden, farklı cinsel yönelimlerden, farklı dillerden, farklı parti, sendikalar, kadın örgütlerinden, farklı şehirlerden belki de bugünün en büyük aciliyetlerinden olan iki hecelik bir kelimenin etrafında birleşmiş yüzlerce kadınız. Bugün kadınlar olarak özgürlüğümüzün, özne olmamızın yolunu tıkayacak, kazanımlarımızı yok sayacak ‘OHAL’de ‘Anayasaya’da’, ‘Referanduma’da’ hayır demek için politik bir özne olarak çıktık yola. Dişimizle, tırnağımızla, bin bir emek ve mücadeleyle elde ettiğimiz kazanımlara el konmasın, hayatlarımız bir adamın iki dudağı arasında olmasın tek adam rejimine HAYIR diyelim diye çıktık yola. Başkanlık sisteminin ne anlama geldiğini biliyoruz. Yasamanın, yürütmenin yargının tek adamın elinde toplanmasının siyasetin erkek yapısını nasıl besleyeceğini ve hayatlarımızı nasıl tehdit edeceğiniz biliyoruz. Bunun için, bizim irademizi ipotek altına alacak, bizi siyasetin nesneleri haline getirecek cinsiyetçi politikalara karşı ‘Hayır’ diyoruz.”

Kadınların bir araya gelmesi durumunda ‘hiçbir gücün karşılarında duramayacağı’nın vurgulandığı deklarasyonda devamla şu ifadelere yer verildi: “Ağır tahrik indirimleri dediler. HAYIR dedik, erkek şiddetini görünür kılıp tahrik indirimlerini gerilettik. Tecavüz yasası dediler; HAYIR dedik, binlerce kadın meydanları doldurduk, o yasa o meclisten geçmeyecek dedik ve o yasayı meclisten geçirtmedik. OHAL dediler; HAYIR dedik. OHAL’de de, her halde de direniriz dedik, kadın dayanışmasıyla ördük mücadelemizi. Ve bugün tüm deneyimlerimizi önümüze koyduğumuzda kadınların birleşerek, dayanışmayla söylediği “HAYIR”lara olan güvenimizle bir kez daha olanca gücümüzle HAYIR diyoruz!”

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR