‘Hayır’ tüm kadınlar içindir’

Post date:

Author:

Category:

HABER MERKEZİ – Kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak “Kadınlar hep birlikte Hayır diyor” şiarıyla sokaklara çıktı.

Ankaralı kadınlar referanduma çok az bir süre kala ‘hayır’ şiarını geçekleştirdiği etkinlikle bir kez daha dile getirdi. Ankara Kadın Platformu bir aydır yürüttü ‘hayır’ çalışmasının sonucunu Sakarya Caddesinde gerçekleştirdiği etkinlikle sonlandırdı. Mor kıyafetleri ve ‘hayır’ yazılı dövizleriyle bir araya gelen kadınlar, homofobiye, şiddete, tacize, tecavüze, ‘tek adam sistemine’ ve başkanlığa ‘hayır'” dedi. Def ve zillerle ‘hayır’ için bestelenmiş şarkılarını söyleyen kadınlar, polisin tüm engellemesine rağmen etkinliğe devam etti.

‘DEMOKRATİK BİR ANAYASA İHTİYACI VAR’

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Ankara Kadın Platformu üyesi Yurdagül Çabat, kadınlar olarak sözlerini referandumdan sonra da sürdüreceklerini belirterek, “Biliyoruz ki bu ülkede kadınlarla erkeklerin, tek adam rejimini getiren bir anayasa değişikliğine değil, eşit haklarla insanca bir yaşam sürdürmelerini güvence altına alan demokratik bir anayasa ihtiyacı var. ‘Hayırımız’ böyle bir anayasanın tartışılması içindir” dedi.

‘TÜM KADINLAR İÇİN ‘HAYIR’’

Ülkeyi ‘tek adam rejimine’ teslim etmeyeceklerini belirten Çabat, “İnanç, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeyen, demokratik esaslara dayalı bir halk meclisi içindir. Gençler için göstermelik seçme ve seçilme hakkı değil; parasız eğitim, güvenceli iş ve gelecek, sağlıklı bir hayat ‘hayır’ tüm kadınlar içindir” dedi.

KADINLAR İZMİR’DE DE ‘HAYIR’I HAYKIRDI!

“İzmir Hayır Diyen Kadınlar” referanduma az bir süre kala Kemeraltı Çarşısı girişinde toplanarak, “Hayır” dedi. Çok sayıda kadının katıldığı eylemde üzerinde “Hayır” işlemeli pankart açılarak, “Kadınların hayırı”, “Kadınlar Hayır diyor”, “Kadınlar birlikte güçlü” dövizleri taşındı. “Kadınlar birlikte Hayır diyor”, Kadınlar birleşin bu vahşete son verin” sloganları atıldığı eylemde, kadınlar hayır gerekçeleri haykırırken, çevrede bekleyen yurttaşlar alkışlarla destek verdi.

Eylemde kadınlar adına konuşan Evrim Kurtoğlu, pazar günü yapılacak referandumda tüm kadınları Hayır demeye davet etti.

KADINLAR İSTANBUL’DA ‘HEP BİRLİKTE HAYIR’ DEDİ

Kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı “Kadınlar hep birlikte Hayır diyor” şiarıyla sokaklara çıktı. İstanbul’da da çok sayıda kadın kurumu Kadıköy Süreyya Operası önünde eylem gerçekleştirdi. Rengarenk kıyafetleri ile bir araya gelen onlarca kadın, sloganlar eşliğinde Kadıköy sokaklarında yürüdü. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit’in de destek verdiği eyleme TJA, feministler ve çok sayıda kadın örgütü katıldı. “Kadınlar birlikte Hayır diyor” pankartının açıldığı yürüyüşte, kadınlar, “Hayır”, “Özgürlüğümüz için hayır”, “İnsanlık dışı muameleye hayır, açlık grevlerine ses ver”, “Kadınların direnişi sarayı mühürleyecek” dövizlerini taşıdı. “Jin jiyan azadi”, “Hayır hayır demektir”, “Zindanda direnen kadınlara selam olsun” ile “Açlık grevlerine ses ver”, “Figen Yüksekdağ onurumuzdur”, “Biji berxwedana zindanan” sloganları atıldı. Yol boyunca yürüyen kadınlar Kalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Feminist Kadın Kolektifi üyesi Neslihan Acar okudu. Açıklamada şunlar kaydedildi: “Bugün evde, işte, sokakta, okulda, hayatlarımızın aktığı her alanda ‘Kadınların Hayırı’nı yükseltiyoruz, “Kadınlar Birlikte Hayır diyor” başlığı altında sözümüzü sesimizi tüm Türkiye’de duyuruyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli kazanımlar olan İstanbul Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalar Cumhurbaşkanı tarafından istediğinde feshedilebilecek. Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu’na bile gerek olmadan kararname yoluyla şiddete karşı mücadele eden derneklerimizi istediği gibi kapatmaya devam edebilecek.

‘HAYATLARIMIZ BİZİMDİR, HİÇBİR ADAMIN ELİNE VERMEYİZ!’

40 milyon kadınız. Erkeklerin ve erkek egemen düzenin hayatımızdaki tahakkümünü arttıracak, sesimizi kısacak bu anayasa değişikliğini engelleyecek gücümüz var. Kadınların Hayırı hayatlarımızın ‘kadın erkek eşit değildir’ diyen tek bir adama bağlanmasına, kadınların ‘Hayırı’ haklarımız, kazanımlarımız ve hayatlarımız sadece ve sadece bizimdir, hiçbir adamın eline bırakmıyoruz demek için; yani önce birbirimiz için gelin neye ‘evet’ diyeceğimize bizim adımıza hep bizden daha iyi bildiğini düşünen bir takım adamlar değil, biz karar verelim.”
Öte yandan Kocaeli’de de kadınlar sokaklarda bildiri dağıtarak ve şarkılar söyledi. Kocaeli Kadın Platformu, Belediye İş hanı önünde bir araya gelerek ‘Hayır’ bildirileri dağıttı. Hayır bildirileri dağıtan kadınlar daha sonra ‘Hayır’lı şarkılar ‘ söyledi. Şarkı söyleyen kadınlara yoldan geçen vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

‘Başkanlığa hayır, hayır’ sloganı atan kadınlar daha sonra eylemlerini sonlandırdı.

YÜKSEKDAĞ’IN ANNESİ DE ALANDAYDI

Adana’da da HDP Kadın Meclisi, Ceyhan İlçesinde bulunan HDP Bölge Temsilciliği önünde “Kadınlar Eşitlik Ve Özgürlük İçin Hayır Diyor” sloganı ile kadın şöleni düzenledi.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın annesi de şölende yerini aldı.

HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Kaze Dora, kadınların sandığa gidip, “Hayır” oyunu kullanmaya çağırdı. Dora ardından söz alan HDP PM Üyesi Bedriye Yorgun, 7 Haziran’da HDP’nin halkların bahçesini meclise taşıdığını ve HDP olarak AK Parti’nin iktidar olmasını engellendiklerini ve bu nedenle 1 Kasım darbe seçimini önlerine koyduklarını dile getirdi. Yorgun, “Kadın siyasetinden, dilinden ve iradesinden korkuyorlar. Bu nedenle kadın arkadaşlarımızı zindana koydular. Biz kadınlar bu durumu kabul etmeyeceğiz ve 16 Nisan’da ‘Hayır’ diyeceğiz” dedi. Cezaevilerinde devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çeken Yorgun, tutukluların taleplerini sıralayarak, Adalet Bakanlığı’nı ve CHP’yi tutukluların sesini duymaya ve taleplerini kabul etmeye çağırdı. Yorgun son olarak Yüksekdağ’ın kadınlar için gönderdiği mesajı okudu.

Yorgun ardından ise HDK Yürütme Kurulu Üyesi Benazir Coşkun, tüm baskı ve saldırılara rağmen alanda olduğunu ve mücadele ettiğini söyledi. Kadınlara 16 Nisan’da sandıklara gidip “Hayır” demesini isteyen Coşkun, “Bizler kazanacağız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR