Haziran’da 35 kadın öldürüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Haziran ayında 35 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. “Kadın Cinayetleri” raporuna göre, öldürülen kadınların yüzde 43’ü 25 yaşın altında.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 yılının Haziran ayı “Kadın Cinayetleri” raporunu açıkladı. Haziran ayında 35 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü belirtilen raporda, 47 kadına cinsel şiddet uygulandığı ve 17 çocuğun ise istismara uğradığı belirtildi. Öldürülen 35 kadın arasında 5 yaşında cinsel istismar maruz bırakılarak öldürülen E.U. de yer alıyor. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin devam ettiğinin belirtildiği raporda, kadın cinayetlerinde en yüksek rakamların 2017 yılına ait olduğuna dikkat çekildi. Haziran ayında kadın cinayetlerinin en çok yaşandığı iller ise sırası ile İstanbul, İzmir, Bursa yer alıyor.

‘ÇOCUKLARIN YAŞAM ALANI GASP EDİLİYOR’

Cinsel istismara maruz bırakılan 17 çocuğa dikkat çeken raporda, “Meclis çocuk istismarını araştırmayı reddederken, çocuk istismarıyla bilinen Ensar Vakfı yaz okullarını açmaya devam ederken; çocukların yaşam alanları, yaşam hakları gasp ediliyor. Sistematik tecavüze uğruyor. Çocuk yaşta hamile kalabiliyorlar” denildi.

Cinsel istismarda önlem alınmamasının bu tür vakaların benzerlerinin yaşanmasına neden olduğu belirtilen raporda, “Yalova Çınarcık’ta çocuk parkından kaçırılan 5 yaşındaki E.U. isimli kız çocuğu M.Ş.A. tarafından istismar edildikten sonra öldürüldü. Muğla’da 13 yaşındaki bir çocuk 2 yıl boyunca ağabeyi tarafından cinsel istismara uğradı. Karın ağrısı şikâyetiyle hastaneye götürülen çocuğun hamile olduğunun öğrenilmesiyle istismara uğradığı ortaya çıktı. Çocuklar halk tarafından korunmaya çalışılıyor. Diyarbakır merkez Bağlar ilçesinde taciz edilen 6 yaşındaki kız çocuğu için halk sokağa döküldü. Okulun önünde toplanan yüzlerce kişiye polis saldırdı” ifadelerine yer verildi.

CİNAYETLERE KARŞI YETKİLİLER SUSKUN

47 kadına cinsel şiddet uygulandığının vurgulandığı raporda, yargılamalardaki hukuksuzlukların kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların da artmasına sebep olduğu aktarılarak, kadınlara yönelik baskı ve saldırılara karşı, devlet yetkililerinden herhangi bir açıklama, somut adımın gelmediği belirtildi. Raporda ayrıca LGBTİ’li bireylere yönelik nefret söylemlerinin de devam edildiğini aktarıldı.

Kadınların koruma altındayken öldürüldüğü belirtilen raporda, “Denizli’de Şengül Sezgince boşanmak istediği için öldürülürken, Şengül’ü korumaya çalışan baldızı Fadime Boz da öldürüldü. Haziran ayında 2 kadın uzaklaştırma kararı varken öldürüldü. Elazığ’da Karanfil D. evden uzaklaştırma cezası olan oğlu tarafından darp ederek öldürüldü. Bilecik’te Melike Kartal eşi tarafından evden uzaklaştırma kararına rağmen evde 29 yerinden bıçaklanarak öldürüldü” denildi.

KADIN CİNAYETLERİNDE YAŞ ARALIĞI DÜŞÜYOR

Raporun devamında şunlara yer verildi: “Kadınların yüzde 60’ı en yakınları tarafından öldürülürken, kadın cinayetlerinde silah kullanım oranı da artıyor. Kadınlar işkence edilerek öldürülüyor. Haziran ayında kadınların yüzde 45’i ateşli silahla öldürüldü. 2 kadın oğulları tarafından darp edilerek öldürüldü. İstanbul’da Servet Yılmaz oğlu tarafından defalarca kafasına mermer vurarak öldürüldü.”

Kadın cinayetlerinde yaş aralığının düştüğü kaydedilen raporda, Haziran ayında öldürülen kadınların yüzde 43’ünün 25 yaşın altında olduğu belirtildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR