HDP Kadın Meclisi: ‘Bu böyle gitmez’

Post date:

Author:

Category:

HDP Kadın Meclisi, yaşanan son gelişmelerle birlikte artan erkek şiddeti ve savaş politikalarına karşı ‘yeni mücadele programı’ belirlediğini belirterek, ‘Artık bu böyle gitmez!’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 8-9 Temmuz arasında gerçekleştirdiği toplantının sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaştı. Bildirgede HDP eski eşbaşkanı Figen Yüksekdağ şahsında tutuklu kadın siyasetçilerden, Suriyeli mülteci Emani Arrahman’ın maruz kaldığı erkek şiddetibe, Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırı girişimlerinden, İmralı tecridine kadar birçok konuya değinildi. Bildirgede yeni mücadele programının da belirlendiği ifade edildi ancak programın detayları paylaşılmadı.

Eşitliğin güvencesi

Bildirgede tutuklu kadın siyasetçiler için “Eşbaşkanımız Yüksekdağ’ın Ankara Adliyesi’nde yargılayanları yargılaması, kadının siyasetteki kararlı temsiliyetinin duruşu olmuştur” denilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş için kullandığı ‘terörist’ ifadesine de tepki gösterildi: “Türkiye’nin 3. büyük partisi olan HDP ve eş genel başkanları 6 milyonun temsilcisidir, siyasette kadın temsilinin ve eşitliğinin güvencesidir.”

Faşizmden besleniyor

Bildirgede artan erkek-devlet şiddetine ilişkin ise şu sözler ifade edildi: “Faşizmin sokaktaki, evdeki görüntüsü haline gelen ‘erk’ek şiddeti son olarak Sakarya’da Suriyeli mülteci kadın Emina’nın tecavüz edilerek iki çocuğuyla birlikte vahşice katledilmesinde ve Ağrı Patnos’ta Cansu’ya dışkı yedirilme olaylarında karşımıza çıkmıştır. Emina’nın katledilmesi, hükümetin Ortadoğu politikalarından ve ülkede geliştirilen ırkçı saldırganlıktan bağımsız düşünülemez. Büyüyen faşizmden beslenen erkek egemenliği şiddet sarmalı altında kadınların hayatını kuşatmaya devam ediyor. Biz kadınlar, devlet ve erkek şiddetinin iktidarlaşmasına asla izin vermeyeceğiz.”

IŞİD zihniyetinden farksız

Türkiye’nin Efrîn’i işgal hazırlığında olduğu da belirtilen açıklamada, iktidarın içerdeki krizi örtmek için ‘ırkçı politiklarını uluslararası alanda sürdürdüğü’ vurgulandı: “Bugüne kadar başarısızlıkla sonuçlanan Ortadoğu politikalarına rağmen Efrîn’i işgal etme hazırlıkları, Rojava’da yaşama geçen eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik kadın devrimini boğmak isteyen kadın düşmanı IŞİD zihniyetinden farklı olmadıklarını bir kez daha gözler önüne seriyor.”

Tecrit son bulmalı

Savaş zemininden beslenen erkek egemenliğinin kadınları baskı altında yaşama mahkum ettiği ifade edilen bildirgede, İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik sürdürülen tecrite de değinildi: “Türkiye ve Ortadoğu’da barışın inşasında demokratik ve kalıcı bir çözüm için etkin rol üstlenen Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecrit bir an önce kaldırılmalı ve özgürlüğüne kavuşturulmalıdır.”

Bildirgenin sonunda tüm bu gerçeklikler üzerinden ‘yeni mücadele programı oluşturulduğu belirtilerek, “Yeni yaşam biz kadınların ellerinde yükselecektir. Artık bu böyle gitmez!” denildi.

ANKARA/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR