HDP Kadın Meclisi: Bu yıl da boyun eğmeyeceğiz!

0
95

HDP Kadın Meclisi, bugün yeni yıl vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, “AKP-MHP faşist bloku, Türkiye ve Kürdistan’da siyasette yer alan kadınlara, feminist harekete, muhalif kadın örgütlerine ve kadın aktivistlere dönük saldırılarına; kadın mücadelesini kriminalize ederek kadın örgütlülüğünü zayıflatmaya yönelik politikalar üreterek devam ediyor” denildi.

‘KADIN MÜCADELESİ KRİMİNALİZE EDİLİYOR’

Belediyeleri gasp etmekle yetinmeyen iktidarın, eşbaşkanlık sistemi ve kadın kurumlarının çalışmalarını kriminalize etmek istediğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle devam edildi:
“2019 yılının bitmesine saatler kala belediyelerimize kayyum atamakla yetinmeyen AKP-MHP faşist bloku; HDP Kadın Meclisi ve bileşenlerinin kadın yapılarına, muhalif, feminist kadın hareketine, TJA’ya saldırmaya devam ederek, biz kadınları yaşamın dışına çıkarmaya çalışırken siyasetten de tasfiye etmek istiyor.
Öyle ki, şimdi de içi boş iddianamelerle TJA ve yerel yönetimlerimizin çalışmalarını ‘suç’muş gibi gösteren bir akılla karşı karşıyayız.
Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından 6 Aralık günü, siyasi soykırım operasyonları sonucu gözaltına alınarak 9 Aralık’ta rehin alınan Özalp Belediyesi Eşbaşkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç hakkında yürütülen soruşturmada iddianameleri tamamlanmıştır.
Eşbaşkanımız Örenci’nin katıldığı Özgür Kadın Hareketi (TJA) tarafından yapılan bir basın açıklamasında çekilmiş fotoğrafı ‘suç’ olarak iddianamede yer almıştır. Diğer Eşbaşkanımız Yakup Almaç’ın da sosyal medyada yapılan paylaşımları beğenmesi ‘suç’ sayılmıştır. Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman ile birlikte gözaltına alınan TJA’lı kadınların yaptıkları kadın çalışmaları yine ‘suç’ olarak iddianamede yer almıştır.”

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ!’

Açıklamada, TJA’nın, Türkiye ve Kürdistan’da kadın özgürlük mücadelesi yürüten kadınların emeğiyle yaratıldığına dikkat çekilerek, “Birçok aktivisti olan TJA, bu ülkede kadınların katledilmemesi, taciz ve tecavüze maruz kalmaması için, kazanılan haklarımızın gasbına karşı eylemler yapan ve bunun mücadelesini veren bir kadın kurumudur” diye kaydedildi.
HDP Kadın Meclisi, açıklamasının sonunda da şu mesajı verdi:
“Biz kadınlar, kadın düşmanı politikalarınıza boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da ülkede inşa edilmek istenen kayyum rejimine karşı kendi kadın rengimizle mücadele etmeye devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here