HDP Kadın Meclisi: Müjgan Ekin nerede?

Post date:

Author:

Category:

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Ankara’da 48 gün önce gözaltına alınan Müjgan Ekin’in akıbetini sordu.

HDP Genel Merkezi’nde yapılan Kadın Meclisi sonrasında HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca toplantı düzenledi.

Tutuklu HDP’li vekil ve eş genel başkanlara dair Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldığını hatırlatan Konca, “AYM yaptığımız başvuruyu bir an önce değerlendirilmesi gerek. AYM bu süreci uzatıyor çünkü Saray’dan emir bekliyor” dedi.

‘KADINLARIN VİCDANINDA YARGILANACAK’

AK Parti ve MHP’nin uzlaşmaya vardığı yeni anayasa yapım sürecine dair Konca, şunları ifade etti:
“Bu, Türkiye’nin demokratikleşmesi anlamına gelmiyor. Cemaat ile birlikte iken kuramadığı tek adam sistemini, bugün hukuku yanına alarak gerçekleştirmek istiyor. AKP işlediği suçları, yolsuzlukları nedeniyle hem uluslararası mahkemelerde hem de kadınların vicdanında yargılanacaktır. Tüm toplumum ablukaya alındığı OHAL koşullarında demokratik bir referandum sürecinin yaşanabileceğini Kadın Meclisimiz olarak düşünmüyoruz. Demokratik bir anayasa nasıl geliştirilir, kadınların ne istediğini söyleme koşulları yokken demokratik bir anayasa oluşturmak mümkün değildir.”

‘KADINA BÜTÇE YOK’

Konca, Meclis’te süren 2017 yılı bütçe görüşmelerini de kadın politikalarına yönelik ayrılan payın azlığı nedeniyle eleştirdi. Konca, şöyle devam etti: “Bu bütçede kadın adına, toplum ve çevre adına pay ayırılacağına dair ifadeler yer almıyor. Gizli ödeneğe, savaşa ayırdıkları pay ne kadar şişirileceğinin tartışması yapılıyor. Bunun faturası başta kadınlar olmak üzere, işçilere, emekçilere, öğrencilere çıkartılacaktır.”

‘MÜJGAN EKİN NEREDE?’

Konca, HDP Kadın Meclisi adına 48 gündür kendisinden haber alımayan Müjgan Ekin’in akıbetini de sordu. Müjgan’ı bulana kadar olayın peşini bırakmacaklarını söyleyen Konca, “Türkiye’nin nasıl çirkin bir politikaya alet edildiğini kamuoyu görmelidir. Bunu kabul etmeyeceğiz. 48 gündür Müjgan Ekin’den haber alınamıyor. Sur Belediye Meclis Üyesi Müjgan Ekin, Sur’dan Ankara’ya geldikten sonra taksiden inerken, 2 araç gelerek gözaltına aldı ve o süreçten beri haber alınamıyor. Ailesinin tüm başvurularına ve çabalarına rağmen hala haber alınamıyor. Bugün Müjgan Ekin’e dair İçişleri Bakanı hala açıklama yapmış değil. Süreci takip edeceğiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR