HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Taşdemir: Eş Cumhurbaşkanlığı sistemini getireceğiz

Post date:

Author:

Category:

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, partilerinin Cumhurbaşkanı adayının kazanması halinde tüzüklerinde yere alan eşit temsiliyet ilkesi gereği önümüzdeki yıllarda “Eş Cumhurbaşkanlığı” sistemini getireceklerimi söyledi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, 24 Haziran’da gerçekleşecek baskın seçime ilişkin HDP Kadın Meclisi’nin seçim stratejisine ilişkin Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.
‘24 HAZİRAN HESAP SORMA GÜNÜDÜR’
Kadın ittifakının heyecanı ile 24 Haziran’a hazırlandıklarını belirten Taşdemir, “24 Haziran’da bir seçim var. Bugün kadınlar adına seçim çalışmalarımıza yönelik Kadın Meclisi’mizin görüşlerini paylaşacağım. Biz 24 Haziran’a giderken AKP-MHP ittifakına karşı, zulüm politikalarına karşı 24 Haziran bizim için hesap sorma günüdür. AKP-MHP ittifakı kadın karşıtı politikasıyla, tecrit ve siyasi soykırım politikalarıyla, yolsuzluklarıyla , Afrin’e yönelik işgal ile ülkeyi bir krizin içine sokmuştur. Bu krizi aşmanın yolu olarak panik seçim süreci başlatıldı” ifadelerini kullandı.
‘DAHA GÜÇLÜ PARLAMENTODA YERİMİZİ ALACAĞIZ’
Uyum yasalarının Meclis’ten çıkmadan seçim kararının alındığının altını çizen Taşdemir, yasaların hile olduğunu ifade etti.
Yasaların kadınların HDP’de eşit temsiliyet temelinde verdiği mücadeleyi engellemeye dönük olduğunu belirten Taşdemir, şunları söyledi: “Kadınların siyaset yapmasından korkuyorlar. Onun içinde biz bir kez daha 24 Haziran’da kadınların siyasetten uzaklaştırılmasına karşı daha güçlü parlamentoda yerimizi alacağız. Korkularını başlarına getirmiş olacağız. Faşizm kadar, kadın düşmanlığı da kurumsallaştırılmaya çalışılıyor. Bunu AKP’nin 15 yıllık kadın politikalarından biliyoruz. Sözde açılım süreçlerinde bile kadınlara dair söyledikleri tek şey kadınları eve kapatmak, bir eklektik güç haline getirmekti. Nüfusun yarısıyız ama eşit haklara sahip değiliz. 24 Haziran’da bizler bunu değiştireceğiz.”
’24 HAZİRAN BİR DÖNÜM NOKTASIDIR’
Taşdemir, 7 Haziran’da kadınların büyük bedellerle seçim sonuçlarını zafere götürdüklerini belirterek, 24 Haziran’da yapılması gerekenlere dikkat çekti.
Taşdemir, bu konuda “Yapmamız gereken şey sandıkları koruyarak oylarına sahip çıkmak. 24 Haziran’a giderken aklımızda, yüreğimizde taşıyacağımız bazı değerler var. Bizler sandığa giderken Figen’i, Gültan’ı, Sebahat’i unutmayacağız. Bizler 24 Haziran’a giderken savaş politikalarına karşı çıktığı için 7 gün cenazesi yerde kalan Taybet Ana’yı unutmayacağız. 85 yaşında cezaevinde tutulan Sisê Ana’yı unutmayacağız. Şiddet sonucu katledilen kadınları unutmayacağız. Yüksel Caddesi’nde hepimiz adına direnen Perihan Abla’nın o morartılmış gözlerini unutmayacağız ve hesabını soracağız Biz kendimize güveniyoruz. 24 Haziran bizler açısından bir dönüm noktasıdır. Bizler sadece oylarımızı kullanmayacağız ayrıca sandıklarımıza sahip çıkacağız. Bunu da en iyi kadınların yapacağına inanıyoruz” dedi.
‘EŞ CUMHURBAŞKANLIK SİSTEMİNİ GETİRECEĞİZ’
Taşdemir, kadınlara HDP’den aday adayı olma çağrısında da bulundu. Taşdemir yine partilerinin Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledikleri adayın kazanması halinde “Eş Cumhurbaşkanlık” sistemini getireceklerini de kaydetti.
Taşdemir, “İlkesel olarak eşit temsiliyet bizim programlarımızda var. Yine tüm mekanizmalarımızda eşit temsiliyet uygulanacak. Milletvekillerimizin yarısı kadın olacak. Bizim Cumhurbaşkanı adayımız kazandıktan sonra önümüzdeki yıllarda Eş Cumhurbaşkanlığı sistemini de kadınların mücadelesi ile getireceğiz. Bizler kazanacağız, bu rejimi bizler değiştireceğiz.” diye konuştu.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR