HDP’li kadınlar: Besime Konca 6 milyonun iradesidir ve karar yok hükmündedir…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren HDP’li kadınlar, ‘Bizler, asla boyun eğmeyeceğini defalarca ispatlayan görkemli kadın mücadelesinin ta kendisiyiz. Biz 6 milyon Besime Konca’yız’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sêrt (Siirt) milletvekilleri Besime Konca’nın milletvekilliğinin düşürülmesine birçok merkezde eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

Amed’de HDP il binasında gerçekleştirilen toplantıya, HDP Amed İl Eşbaşkanı Gülşen Özer ve Parti Meclisi üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan Gülşen Özer, “Türkiye’de birçok sorunun olduğunu ancak iktidarın bu sorunların üstünü örtmek ve konuşulmasını engellemek için HDP’ye yöneldiğini” belirtti. Besime Konca’nın vekilliğinin düşürülmesi ile bir kez daha kadın kazanımlarının hedef alındığını kaydeden Özer, “Türkiye Cumhuriyeti Büyük Meclisi’nin 26. Dönem 3.Yasama Yılı’nda açılışı yapılan ilk genel kurulun ilk saatlerinde Kadın Meclisi Sözcümüz ve Siirt Milletvekilimiz Besime Konca’nın vekilliği düşürülmüştür. AKP-Saray rejiminin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırı politikalarının son halkası olarak Kadın Meclisi Sözcümüzün milletvekilliğinin düşürülmesi, bu yasama yılında da ana hedefin kadınlar olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. 3 Ekim 2017 günü, TBMM ilk genel kurulu açılışı kadına yönelik saldırın resmi mühürlü kara lekesi olarak tarihe not düşülmüştür.”

‘Kadın mücadelesine yönelik saldırılar var’

Kadınların başta siyaset alanı olmak üzere tüm kamusal alanlardan tasfiye edildiğini dile getiren Özer, şöyle dedi: “AKP-Saray rejiminin, 15 yıllık iktidarlarına rağmen ‘toplumsal ve kültürel alanda tahkim edemedikleri iktidarlarının’ en büyük engeli olarak kadın mücadelesini gördükleri net ve açık ortadır. TBMM’de kadın vekil oranında büyük bir artış yaratarak bir dönüm noktası oluşturan ve bir kadın partisi olarak partimiz HDP’nin bugün itibariyle Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ, Kadın Meclisi Sözcümüz Besime Konca, Nursel Aydoğan ve Tuğba Hezer olmak üzere 4 kadın parlamenterinin vekilliği düşürülmüş bulunmaktadır.” Saldırıların kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılar olduğunu vurgulayan Özer, “Çünkü biz, kadınların siyasete aktif katılımı ve eşit temsiliyet ile kendi yaşamı ve tüm bir toplumsal yaşam üzerinde söz ve karar sahibi bir özne olmasını amaçlayan eşbaşkanlık sistemini geliştirdik. ‘Tek Adam rejimi’ne geçit vermeyen eşbaşkanlık sistemi, başta Eşbaşkanımız Figen Yüksekdağ şahsında hedef alınmıştır, belediye eş başkanlarımızın rehin alınması ve kadın parlamenterlerin vekilliklerinin düşürülmesi ile bu ideolojik saldırılar aralıksız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

‘6 milyon Besime Konca’yız…’

Konca’nın vekilliğinin düşürülmesinin “yok hükmünde olduğunun” altını çizen Özer, şöyle devam etti: “Kadının bedeni, emeği ve tüm yaşamını ortadan kaldıran AKP-Saray rejiminin yaratmak istedikleri topluma karşı yeni ve özgür yaşamı, erkek egemen çürümüş zihniyetlerinin tüm baskı ve zor aygıtlarına karşı sonuna ve sonuncumuza kadar mücadelemiz sürecektir. Kadın Meclisi Sözcümüz ve Siirt Milletvekilimiz Besime Konca’nın zindanlarda, mahkemelerde, sokaklarda, her an ve her mekânda kadın mücadelesinden asla vazgeçmeden devam etmesi bunun en güncel ve en açık örneğidir. Bizler ablukalarda yaşamı örgütleyen direnen kadınlarız. Bizler, OHAL ve her hallerde sokaklara, meydanlara taşan direnen kadınlarız. Bizler 8 Martlarda, 25 Kasımlarda, Newrozlar da erkek egemen zihniyetin zulmüne binlerce yıllık ‘Hayırları’ ile direnen kadınlarız. Bizler zindanlarda, zulmün mahkemelerinde zalimin gözünün içine bakarak gerçeği haykıran kadınlarız. Binlerce yıldır ‘Bu Böyle Gitmez. Kadınlar İzin Vermez’ diyerek onurlu mücadelemizden asla geri adım atmadık. Bizler, asla boyun eğmeyeceğini defalarca ispatlayan görkemli kadın mücadelesinin ta kendisiyiz. Biz 6 milyon Besime Konca’yız.”

Sêrt’ten tepki

Sêrt’te de HDP binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan HDP PM Üyesi Kezban Dumlu, Konca’nın vekilliğinin düşürülmesini “AKP-Saray rejiminin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırı politikalarının son halkası” olarak değerlendirdi.

İzmir

HDP İzmir Kadın Meclisi de, Konca’nın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin HDP İl binasında basın toplantısı düzenledi. HDP Kadın Meclisi adına söz alan Meral Cankul, “kadınların başta siyaset alanının dışına itilmesi olmak üzere tüm kamusal alanlardan tasfiye edilmek istendiğini” belirtti. Cankul, “Bu saldırılar kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılardır. Çünkü biz, kadınların siyasete aktif katılımı ve eşit temsiliyet ile kendi yaşamı ve tüm bir toplumsal yaşam üzerinde söz ve karar sahibi bir özne olmasını amaçlayan eş başkanlık sistemini geliştirdik. ‘Tek Adam’ rejimine geçit vermeyen eş başkanlık sistemi, başta Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ şahsında hedef alınmıştır. Erkek egemen zihniyetin temellerini sarsan, yaşamın tüm alanlarında kadının sözünü, emeğini etkin kılan eş başkanlık sistemi hedef alınırken yine irademize sahip çıkarak sokaklara taştık, kabul etmedik, boyun eğmedik” dedi.

Mersin

HDP Mersin Kadın Meclisi de, Konca’nın vekilliğinin düşürülmesini il binasında yaptıkları basın toplantısıyla protesto etti. HDP İl Eşbaşkanı Hatice Şahin, Konca’nın vekilliği düşürülmesinin AKP’nin kadına yönelik sistematik ve yaygınlaştırılmış saldırıların sonucu olduğunu ifade etti.Şahin, “Kadının bedeni, emeği ve tüm yaşamını ortadan kaldıran AKP-Saray rejiminin yaratmak istedikleri topluma karşı yeni ve özgür yaşamı, erkek egemen çürümüş zihniyetlerinin tüm baskı ve zor aygıtlarına karşı sonuna ve sonuncumuza kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

Mêrdîn

Konca’nın vekilliğinin düşürülmesine bir tepki de HDP Mêrdîn Kadın Meclisi üyelerinden geldi. HDP Mêrdîn İl binasında yapılan toplantıda, kadınlar adına açıklamayı Mêrdîn İl Eşbaşkanı Eylem Amak yaptı. “AKP-Saray rejimin yaptığı saldırılar, kadın mücadelesine yönelik politik ve ideolojik saldırılardır” diyen Amak, Konca’nın vekilliğinin düşürülmesini kendileri için yok hükmünde olduğunu kaydetti. Amak, “Bizler, asla boyun eğmeyeceğini defalarca ispatlayan görkemli kadın mücadelesinin ta kendisiyiz. 6 milyon Besime Konca’yız” diye konuştu.

İstanbul

HDP İstanbul Kadın Meclisi, Konca’nın vekilliğinin düşürülmesini, İstanbul il binasında düzenledikleri basın toplantısıyla protesto etti. Toplantı salonuna “Besime Konca irademizdir. Sarayın kararını tanımıyoruz” yazılı pankart asıldı. Kadınlar, “Besime Konca irademizdir”, “Bu böyle gitmez, kadınlar izin vermez” dövizleri ve Konca’nın fotoğraflarını taşıdı.

HDP Kadın Koordinasyon üyesi İlkay Yenigün, “OHAL kadın mücadelesi yürüten, muhalif olarak gördüğü kadına yönelik sindirme ve siyaset alanının dışına itildi. Figen Yüksekdağ ile başladı. Şu zamana kadar 4 kadın vekilimizin vekilliği düşürtüldü. Besime Konca 6 milyon kişinin iradesidir ve karar yok hükmündedir” sözleriyle tepki gösterdi. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Gülsüm Ağaoğlu da, son dönemlerdeki hak ihlallerinin kadınlar üzerindeki sistematik saldırılarına bir yenisinin daha eklediğini söyledi. Ağaoğlu, “Besime Konca 6 milyonun iradesidir ve karar yok hükmündedir. Bu saldırı aynı zamanda kadın eş başkanlık sisteminin ilk grubu olan partimize de bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşan HDP Kadın Koordinasyonu üyesi Ayşe Berktay da, “Üzerimize her şeyiyle yöneliyorlar. Yasasıyla, vekilliğin düşürülmesiyle… Cumartesi de AKP’nin kadın politikalarına karşı bir çalıştay yapacağız. Bu çalışmaların ne kadar isabetli olduğunu gördük. Halkın vekilliği asla düşürülebilecek bir şey değildir ve Besime bizim sözcümüz olmaya devam edecek” dedi.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR