HDP’li kadınlar: Tehlikenin farkındayız, irademize sahip çıkıyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Son dönemde hayatın her alanında kadınlara yönelik artan saldırılara ilişkin açıklama yapan HDP’li kadınlar, “AKP tüm gücüyle kadınlara saldırıyor. Tehlikenin farkındayız. İrademize sahip çıkıyoruz” dedi.

HDP Diyarbakır İl Kadın Meclisi, son dönemlerde artarak devam eden kadına yönelik saldırılara ilişkin HDP il binasında basın toplantısı düzenledi. “Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” pankartının açıldığı toplantıda açıklamayı HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer okudu.

‘AKP BÜTÜN GÜCÜYLE KADINLARA SALDIRIYOR’

Özer, 8 Mart, Newroz ve referandumda Türkiye ve bölgedeki kadınların güçlü bir irade ortaya koyduğuna değinerek, toplumsal muhalefetin önünü açtıklarını vurguladı. Kadınların direnişiyle itirazlarını ve sokağın gücünü bir kez daha hatırlattığını vurgulayan Özer, “Bizi yok sayanlara, dosta düşmana biz varız, buradayız, göz ardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz. Toplumda ve yaşamda söz sahibiyiz, bize rağmen karar alamaz, siyaset yapamazsınız dedik. Erkek zorbalığının ve şiddetin en muktedir, kurumlaşmış hali olan AKP’nin kadın emeğine, siyasetine, kimliğine, bedenine, varlığına, tarihine, belleğine, örgütlülüğüne ve özgürlüğüne bütün gücüyle saldırıyor. Bununla kadını köleleştirme hamlesiyle erkeklik politikasını hakim kılmaya çalışıyor” dedi.

‘TEHLİKENİN FARKINDAYIZ, İRADEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Yapılan tehdit ve tehlikenin farkında olduklarını söyleyen Özer, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ şahsında kadın vekillerin siyasetten men edilmesine yönelik saldırılara değindi. Özer, “Figen Yüksekdağ HDP’ye ve kadın politikasına verdiği emekle, yoğun saldırılar altında direngen ve dik duruşuyla, bulunduğu her alanda erkek egemenliğine karşı verdiği mücadele, çevresine yaydığı coşku ve cesaretle, Rojava Kadın Devrimi’ne hiç ikirciksiz verdiği destekle hepimizin dostu ve yoldaşı olmuştur. Türkiyeli bir devrimci, sosyalist kadın olarak verdiği emekle Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağları güçlendirmiştir. Mücadelemizin ortak değeridir. Vekillerimizi il, ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez, onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz. Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” diye konuştu.

DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça da, kadınların varlığının yok edilmek istendiğine işaret ederek, buna karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı.

Açıklama “Jin jiyan azadî” sloganıyla sona erdi.

VAN

HDP Van Kadın Meclisi, kadınlara yönelik baskı, şiddet ve siyasi soykırım operasyonlarını düzenlenen açıklama ile kınadı. DBP il binasının bahçesinde yapılan ve HDP ile TJA yöneticilerinin katıldığı açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Orhan, AK Parti’nin politikalarını eleştirerek, “Erkek zorbalığının ve şiddetin en muktedir ve kurumlaşmış hali olan AKP devleti, kadın emeğine, kadın siyasetine, kadın kimliğine, kadın bedenine, kadın varlığına, kadın tarihine, kadın belleğine, kadın örgütlülüğüne ve kadın özgürlüğüne bütün gücüyle saldırıyor” dedi.

‘HER ALANDA İRADEMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Tutuklanarak milletvekilliği düşürülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ başta olmak üzere kadın siyasetçilere yönelik gözaltı, tutuklama ve tasfiye girişimlerine dikkat çeken Orhan, şöyle devam etti: “Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ HDP’ye ve kadın politikasına verdiği emekle, yoğun saldırılar altında direngen ve dik duruşuyla, bulunduğu her alanda erkek egemenliğine karşı verdiği mücadele, çevresine yaydığı coşku ve cesaretle, Rojava Kadın Devrimi’ne hiç ikirciksiz verdiği destekle hepimizin dostu ve yoldaşı olmuştur. Türkiyeli bir devrimci, sosyalist kadın olarak verdiği emekle Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağları güçlendirmiştir. Mücadelemizin ortak değeridir. AKP ve Saray, Nursel Aydoğan’ın vekilliğini, Figen Yüksekdağ’ın vekilliğini, partimize üyeliğini düşürerek, Kadın Meclisi sözcümüz Besime Konca için yeniden ve yeniden tutuklama kararı çıkartarak, vekillerimizi il ilçe ve belediye eş başkanlarımızı tutuklayarak onların emeğini, değerini yok edemez. Onları mücadele alanlarından, belleğimizden silemezsiniz. Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız her alanda irademize sahip çıkarak Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır.”

İSTANBUL

HDP İstanbul Kadın Meclisi, tarafından da “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor, özgürlüğü için direniyor” şiarıyla HDP İstanbul İl binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylemde, “Kadınlar iradesine sahip çıkıyor özgürlüğü için direniyor” pankartı açılırken “Jin jiyan azadi”, “Kadın yaşam özgürlük”, “Figen Yüksekdağ irademizdir” sloganları atıldı.

‘TÜM BASKILAR MÜCADELMİZİN GÖSTERGESİDİR’

Eylemde konuşan HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Nazlı Andan, kadınlar olarak toplumsal muhalefettin önünü açtıklarını ifade eden Andan, “Kasım 2016’dan 8 Mart ve Newroz’a oradan Hayır kampanyasına ve 1 Mayıs’a uzanan süreçte Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar olarak ortaya güçlü bir irade koyduk. Toplumsal muhalefetin önünü açtık. Çığ gibi yağan kötülüklerle en küçük hücrelerine kadar dumura uğratılmaya çalışılan özgürlükçü eşitlikçi toplumsal dinamiklerin önünü açtık” dedi.

Direnmenin, itirazın ve sokağın gücünü bir kez daha hatırlattıkları ifade eden Andan, “Bizi yok sayanlara, dosta düşmana biz varız, buradayız, göz ardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz. Toplumda ve yaşamda söz sahibiyiz, bize rağmen karar alamaz, siyaset yapamazsınız dedik. Kasım 2016’da tecavüzü meşrulaştıran yasayı yerle bir ettik” şeklinde konuştu.

HDP Eş genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve kadın vekillere yönelik saldırılara da değinen Andan,
“Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ Türkiyeli bir devrimci, sosyalist kadın olarak verdiği emekle Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağları güçlendirmiştir. Mücadelemizin ortak değeridir” şeklinde konuştu.

Andan, erkek şiddetine cevaplarının her alanda iradelerine sahip çıkacaklarını ifade etti.

ADANA

HDP Adana İl Kadın Meclisi, tarafından da HDP İl binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamada konuşan HDP Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural, son süreçte Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar olarak ortaya güçlü bir irade ortaya koyduklarını aktardı.

“Bizi yok sayanlara, dosta düşmana biz varız, buradayız, göz ardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz” diyen Tural, kadının toplumda ve yaşamın her alanında söz sahibi olduğunu ve kadınlara rağmen karar alıp, siyaset yapılamayacağını dile getirdiklerini vurguladı. Tural, kadınların tehdit ve tehlikenin farkında olduğunu ve sistemin kadının örgütlülüğüne ve özgürlüğüne bütün gücüyle saldırdığını belirtti.

ANKARA

HDP Ankara İl Kadın Meclisi üyeleri, “Kadın siyaseti engellenemez, kadın mücadelesi yargılanamaz” sloganlıyla kadın iradesine yönelik saldırılara karşı Mülkiyeler Birliği binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının yapıldığı salona, “Kadın siyaseti engellenemez, kadın siyaset yargılanamaz” pankartı asıldı. Toplantıda konuşan HDP Kadın Meclisi Üyesi Nursel Ünlü,Türkiyeli kadınlar olarak Kasım 2016’dan itibaren ortaya güçlü bir irade koyduklarını belirterek, “Direnmenin, itirazın ve sokağın gücünü hatırlattık. Bizi yok sayanlara, dosta düşmana ‘Biz varız, buradayız, göz ardı edemeyeceğiniz bir güç ve iradeyiz. Toplumda ve yaşam da söz sahibiyiz, bize rağmen karar alamaz, siyaset yapamazsınız’ dedik” diye konuştu.

Ünlü, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ başta olmak üzere kadın siyasetçilere yönelik saldırıların devam ettiğin belirtti. Yüksekdağ’ın Türkiyeli ve Kürdistanlı kadınlar arasındaki bağı güçlendirdiğini belirten Ünlü, “Bu çıplak erkek şiddetine cevabımız karşı Figenleşmek, Nurselleşmek ve Besimeleşmek olacaktır” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR