‘Her gün kadınların öldüğü bir ülkede çalışarak mücadele ediyoruz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Tarlalarda maruz kaldıkları sömürünün yanında bir de evde çalışmak zorunda kalan mevsimlik kadın işçiler, kendilerine uygulanan zulme rağmen direniyor. Her gün kadınların öldüğü bir ülkede çalışarak mücadele verdiklerini belirten kadın işçiler, ‘Kadınlar erkek zihniyetine karşı mücadele etsin’ dedi

Emek sömürüsünün en fazla yaşandığı sektörlerin başında tarım geliyor. 6 milyonun üzerinde işçinin bu cendere altında çalışmak zorunda olduğu Aydın’da, işçiler sıcaklar artması nedeniyle birçok hastalık tehdidi ile karşı karşıya. Agirî’den Aydın’ın Söke ilçesine gelen astım hastası 40 yaşındaki İran Aktaş, 4 çocuğuyla geldiği kentte tarlalarda çalışıyor. Down sendromu 4 yaşındaki kızı ile mevsimlik tarım işçiliği yapmak zorunda kaldığını belirten Aktaş, “Eşim inşaat işçiliği yapıyor. Ben de mecburen tarlalarda çalışıyorum. Yazın Aydın’da şeftali topluyoruz. Kışın da portakal topluyoruz” dedi. Düşük ücretlerle çalıştıklarını dile getiren Aktaş, “Sigortamız yok. Sabahın erken saatlerinde çalışıyoruz akşam geç saatlere kadar. Eve geldiğimde çocuklarıma bakıyorum yemek yapıyorum. Çok yoruluyorum. Engeli kızımın okulu ve masrafları var mecburen çalışmak zorundayım” şeklinde konuştu.

‘Erkek zihniyetine karşı mücadele’

Kadınların her alanda ezildiğini kaydeden Aktaş, “Aldığımız para yetmiyor. Asgari ücretin altında çalışıyoruz. Hasta olduğumuz zaman ise çalışamıyoruz ve paramız kesiliyor. Geçimimizi zor sağlıyoruz. Kadınlar ne olursa olsun direnmeli. Bu kadar zorlu bir işte çalışmak istemiyorlarsa bizim gibi erkek patronların ellerinde ezilmek istemiyorlarsa erkek zihniyetine karşı mücadele etsinler. Her gün kadınların öldüğü bir ülkede biz de böyle çalışarak mücadele vermeye çalışıyoruz” diye belirtti.

‘Hakaret ve zulme maruz kalıyoruz’

Amed’in Hezro ilçesinden ailesi ile birlikte 90’lı yıllarda kente göç etmek zorunda kalan 35 yaşındaki Hatice İnce de, 9 yaşından bu yana mevsimlik tarım işçiliği yapan bir kadın. Şu an 70’e yakın kadın ile tarlada çalıştığını kaydeden İnce, tarla sahiplerinin hakaret ve zulmüne maruz kaldıklarını belirterek, “Biz de çalışmak zorundayız. Eşim inşat işçisi ve geçimimizi zor sağlıyoruz. Akşama kadar merdiven omuzlarımızda ağaçların üzerinde meyve topluyoruz. Toz ve toprak içerisinde hastalıklarla boğuşuyoruz” dedi. İnce devamında şunları söyledi: “Çalışırken bile bütün zorluk ve sıkıntıları bir tarafa bırakıp işimizi eğlenceli bir şekilde geçirmeye çalışıyoruz. Yorulduğumuzda ya da yarım saatlik molalarda kadınlar ile birlikte şarkı söyleyip halay çekiyoruz. Yoksa bu kadar zorluk ve hakaret çekilmez. Bugün ayakta durmak için çalışmak zorundayız. Bize hep 2’nci sınıf muamelesi yapıldı. Biz buna rağmen kimseye muhtaç olamamak için çalışıyoruz.”

AYDIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR