‘Her Yıl 15 Milyon Kız 18 Yaşına Gelmeden Evleniyor’

Save The Children, yani “Çocukları Koruyun” bir yardım kuruluşu ve bu kuruluşun başındaki isim Carolyn Miles’a göre çocuk evlilikleri çok büyük bir sorun.

Miles, “Her 7 saniyede bir, 15 yaş altında bir kız evlendiriliyor. Bu yaşta evlenen kız okulu terkediyor, 13 ya da 24 yaşına gelmeden çocuk sahibi oluyor. Bu yaşta annelik çok tehlikeli. Genç yaşta anne olanlar arasında ölüm oranları daha fazla. Genç annelerin çocuklarında da ölüm oranı yüksek” diyerek sorunun büyüklüğünü açıklıyor.

Kız çocukları için en iyi ve en kötü ülkeler de sıralanmış. Miles’a göre İskandinav ülkeleri kız çocukları için en iyi ülkeler. Çünkü bu ülkelerde, Hollanda ve Belçika geliyor. Bu ülkelerde çocuk yaşta evlilik, erken hamilelik ve anneler arasında ölüm oranları çok düşük. Neredeyse bütün kız çocukları orta okulu bitiriyor ve eğitimine devam ediyor. Kız çocukları için en iyi ülkeler sıralamasının İsveç, Finlandiya, Norveç, Hollanda ve Belçika olduğunu belirten Miles, ”Bu ülkelerin hükümetlerinde de kadın temsilci oranı da çok yüksek, ki bu da kadınların lehine politikalar üretilmesine yardımcı oluyor” diyor.

144 ülke arasında kızların en iyi yaşadığı ülkeler sıralamasında Amerika 32’nci sırada.

Ancak kızlar için koşulların en kötü olduğu Nijer, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Somali gibi ülkelerin büyük çoğunluğu Afrika kıtasında yer alıyor. İç çatışmalar ve ya iç savaşın olduğu ülkeler özellikle kızlar için tehlikeli bir durum oluşturuyor.

Dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan ise 132’inci sırada.

Türkiye de, 144 ülkenin yer aldığı listede 55’inci sırada yer alıyor.

Listenin son 38 sırasında sadece üç ülke Afrika’dan değil. Bunlar da Afganistan, Bangladeş ve Yemen. Bu ülkelerde de ya çatışmalar var, ya da çok yoksullar.

Save the Children’ın şefi, çocuk evliliklerinin aileler tarafından görücü usulüyle ayarlandığını söylüyor.

Carolyn Miles, bu duruma karşı ülkelerle işbirliği yaparak, kız çocukları için daha güvenli bir ortam yaratmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir ilerleme amaçlarından biri 2030 yılına kadar çocuk evliliklerini sona erdirmek.

Save the Children ise, eğer bu eğilim devam ederse 2030’da çocuk evliliklerin 700 milyondan 950 milyona çıkacağı uyarısında bulundu.

EN SON EKLENENLER