İhraç edilen akademisyenler: Kadın düşmanlarına örgütlülüğümüzü göstereceğiz

Post date:

Author:

Category:

KHK ile ihraç edilen kadın akademisyenler, “Kadın düşmanlarına karşı örgütlülüğümüzü bir kez daha göstereceğiz” diyerek tüm kadınları direniş ruhuyla 8 Mart’ta alanlara çağırdı.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen Kocaeli Üniversitesi’nden (KOÜ) ihraç edilen akademisyenler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde alanlarda olacaklarını söyledi.
‘KORKU ORTAMINA RAĞMEN KADINLAR SOKAKTAYDI’ 
OHAL’in kadınların yaşamını daha da zorlaştırdığını söyleyen Dr. Aslı Kayhan Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte kadınların kazandığı birçok hakkın elinden alındığını belirterek,  “Korku ortamı ve sessizliğe rağmen kadınlar sesini yükseltmekten geri durmadı. Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran yasalara karşı kadınlar, Türkiye tarihinin en büyük eylemlerini de gerçekleştirdi. Kadınlar her zaman sokaklarda yerini aldı. Kadın hareketi, Türkiye’de her zaman güçlü ve kararlı davranmaya devam etti” ifadelerini kullandı.
‘ALANLARI TESLİM ETMEYE NİYETİMİZ YOK’ 
Geçtiğimiz 8 Mart’ın OHAL gölgesi altında kutlanmasına rağmen kadınların güçlü bir şekilde sokakta olduğunu dile getiren Kayhan, “Özellikle sembolleşmiş kentlerdeki eylemler çok güçlü geçti. Bu yıl da aynı dirençle kadınların sokakta olacağına inanıyorum. Kadınlar, yana yana olduğu sürece çok güçlü. Kazandığımız alanları kolay kolay teslim etmeye niyetimiz yok. Her yıl olduğu gibi aynı kararlılık ve neşeyle alanlarda olacağız” diye konuştu.
‘KADIN DÜŞMANLARINA ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ GÖSTERECEĞİZ’ 
Kayhan, “Kahkahalarımız ve güçlü taleplerimizle bir kez daha sokaklara akacağız. Kadın düşmanlarına karşı örgütlülüğümüzü bir kez daha göstereceğiz. Benim en sevdiğim ‘Kadınlar birlikte güçlü’ sloganı meydanları dolduracağız” sözleriyle kadınları alanlarda taleplerini yükseltmeye çağırdı.
‘GÜÇLÜ YANITLAR VEREREK KAZANDIK’
İhraç edilen bir diğer akademisyen olan Dr. Hülya Kendir de, yasaklamaların kadınlar açısından bir şey ifade etmediğini vurgulayarak, “Geçen yıl da 8 Mart’a OHAL kapsamında girmiştik. Aslında Türkiye’de kadınlar yıllardır OHAL’deymiş gibi yaşıyor. Kadınlara her dönem büyük bir baskı uygulandı.  Ancak, kadınlar, kendilerine yöneltilen bu baskılara her dönem güçlü yanıtlar vererek haklarını yeniden kazandı” dedi.
‘DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
OHAL ile yönetilmeye başlanan Türkiye’de en çok kadınlara yönelik baskının olduğunu ifade eden Kendir, “Kadınlar, özgür ve eşit yaşamı savundukları ve bunun için mücadele ettikleri için evlere kapatılmak isteniyor. Bizim gibi barışı ve yaşamı talep eden yüzlerce kadın işinden ihraç edilerek kamusal alandan uzaklaştırıldı. Biz kadınlar her şeye rağmen barışı ve özgür yaşamı savunmak için her alanda direnmeye devam edeceğiz” dedi.
‘TALEPLERİMİZ İÇİN SOKAKLARDA OLACAĞIZ’
Her yıl olduğu gibi kadınların elinden alınan haklarını talep etmek için sokaklara akacağını söyleyen Kendir, “Her baskı koşulana karşı bu yıl da taleplerimizi, eşit yaşamı, özgür düşüncemizi haykırmak için sokaklarda direnişte olacağız” dedi. Kendir, tüm kadınları 8 Mart’ta direniş ruhuyla sokaklara çıkmaya çağırdı.
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR