İhraç edilen emekçi kadınlardan 25 Kasım çağrısı; Birleşirsek başa çıkarız!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK’larla bir gece yarısı sebepsiz ve haksız biçimde görevlerinden ihraç edilen kamu emekçisi kadınlar, ’25 Kasım’da kadınları tek ses olmaya’ çağırdı. Kadınlar, ‘birleşirsek şiddetin her türlüsüyle başa çıkarız’ çağrısı yaptı

Başka işlerde çalışarak ayakta kalmaya çalışıyorlar

Bir gece yarısı sebepsiz bir şekilde ihraç edildiklerini söylen 20 yıllık öğretmen İlknur Alçelik Akikol, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele gününde meydanlara olacaklarını söyledi. İktidarın kadınları ve kamu emekçilerini biat ettirmek için saldırdığını belirten Akikol, son bir yıl içerisinde başka işlerde çalışarak ayakta durduklarını söyledi. Sendikal çalışmalarını aksatmadan işlerine geri dönmek için sokaklardan taleplerini duyurmaya çalıştıklarını dile getiren Akikol, iktidarın emekçileri açlıkla terbiye etmeye çalışarak mücadeleden vazgeçiremeyeceklerini ifade etti. 25 Kasım’da kamu emekçilerine yönelik yapılan şiddete karşı da sokaklarda olacaklarını dile getiren Akikol, “Birlik beraberlik içinde olduğumuz sürece şiddetin her boyutuyla başa çıkacağız. Tüm kadınları bu anlamda tek bir ses olmaya çağırıyorum” dedi.

İhraçlar da kadına şiddettin başka boyutudur

İhraç edildikten sonra sadece kamu emekçisi değil, tüm kesimlerle birlikte dayanışma içerisinde bulunduklarını söyleyen Ebru Dinçer Metin de, bu sayede ayakta kaldığını dile getirdi. Türkiye’nin her yerinde dayanışmayı arttırarak güç üstüne güç kazandıklarını belirten Metin, kadın emeği üzerinden işten atılmayan tüm kadınlarla birlikte İzmir’in çeşitli yerinde stantlar açtıklarını söyledi. İşten çıkarılmaları “kadına yönelik şiddetin bir boyutu” şeklinde değerlendiren Metin, OHAL döneminde artan hak ihlallerini hatırlatarak, “25 Kasım’a girerken hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz. İhraç edilen kamu emekçisi Çise Atalay ise, Türkiye’de kadın olmanın sorun olduğunu, iktidarın politikalarıyla eril zihniyetin saldırıya geçtiğini belirtti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR