İktidar güçlü kadından korkuyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi’nde konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Güllü, AKP’nin güçlenen kadından korktuğunu söyledi

İstanbul’da düzenlenen “Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi” ikinci gününde Bakırköy’deki WOW Otel’de devam ediyor. “Evrensel haklarımızdan hukukta ne kadar geriye kaldık” başlıklı oturumla başlayan zirveye, çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı. Gazeteci Göksel Göksu’nun moderatörlüğünü yaptığı oturumda, Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği aktivisti Şehnaz Kıymaz Bahçeci, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve avukat Nazan Moroğlu konuşmacı olarak yerini aldı.

‘Kadın sorunu ülke sorunudur’

Kamuoyunda “Müftülük Yasası” olarak bilinen yasanın ardından “Arabuluculuk Yasası”nın da getirilmeye çalışıldığına dikkat çeken avukat Nazan Moroğlu, “Arabuluculuğu, herhangi bir kamu görevlisi yapabilir; yani müftü nikah kıyarsa boşayabilir de. Bunun bizden neler çalacağı ortada. Bu durumu ancak kadınlar ortadan kaldırabilir. Kadın sorunu sadece kadınlara ait değildir, ülke sorunudur” dedi.

‘Gerileme yaşadık’

Uluslararası mekanizmalarda kadın hakları için önemli girişimlerin yaşandığını dile getiren Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği aktivisti Şehnaz Kıymaz Bahçeci ise, uluslararası mekanizmalarda sistematik olarak düzenlenen raporlar olduğuna değinerek, “Raporlarda Türkiye’de kadın görünümünün yansımasını, İstanbul Sözleşmesi’nin 6 yıl içinde geri çekilmesi için yapılan girişimler de görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Hükümet kadından korkuyor’

AKP’nin gücünü oluşturmak için kadınlara yönelik baskı kurduğunu ifade eden Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise, “16 yıldır AKP’nin makul kadın tanımı arayışı var. Bu tanım üzerinden bizi yok etmeye çalışıyor. Dayatma unsuru olarak kadını kullanıyor. Hükümetin ailede güçlenen kadınla ilgili korkusu var” diye konuştu.
Zirve, “Eşitlik ve adalet için kadın politikacılar” oturumu ile devam ediyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR