Îlham Ehmed: Demokratik ilkelerde uzlaştık

0
197

Suriye Kadın Meclisi’nin gerçekleştirdiği kongreye ilişkin açıklamalarda bulunan MSD Eşbaşkanı Îlham Ehmed, ‘Her ulus ve topluluk kendi rengiyle Suriye kimliğiyle yaşayacak’ diyoruz’ dedi. Îlham, ‘Kongremizde Suriye Kadın Meclisi’nin temeli olacak tüzük ve programında yer alacak özgürlükçü demokratik ilkelerde uzlaştık’ ifadelerini kullandı

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Îlham Ehmed, MSD Kadın Bürosu öncülüğünde Suriye’nin her kesiminden 220 delegenin katılımıyla 8 Eylül’de gerçekleştirilen Suriye Kadın Meclisi Kurucu Kongresi’ni ve Suriye Kadın Meclisi’nin hedeflerini anlattı. Kongrenin güçlü bir hazırlıkla gerçekleştirildiğini belirten Îlham, “Şam, Humus, Tartus, Latkiye, Derê, Hesekê, Qamişlo, Kobanê, Dirbesiye, Şehba yani hemen hemen Suriye’nin tüm alanlarından kadınlar kongremize katıldılar. Fakat İdlib’den gelmek isteyen kadınlar yoldan dolayı gelemediler” dedi.

Kongre umut yarattı

İlk defa Suriye’de bileşenlerden oluşan bir kaddın kongresi yapıldığını dile getiren Îlham, “Herkes büyük bir coşku ve heyecanla katıldı. Hem kongrenin bu bileşenle gerçekleştirilmesi hem de sonuçlar, tüm delegelerde büyük bir moral ve umut yarattı. Bunu herkes ifade ediyordu” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin geleceği için…

Kongre’nin “Kadınlar merkezi olmayan çok renkli Suriye’nin inşasının temelidir” sloganıyla gerçekleştirildiğine işaret eden Îlham“Üzerinde durduğumuz temel gündemlerden birincisi Suriye’nin geleceği ve kadınların sorunları konusunda nasıl ortak görüş geliştirebileceğimizdi. Suriye Demokratik Meclisi ve Suriye Kadın Meclisi olarak Suriye’nin geleceği için mücadele etme ve rol oynama görevimiz var. Bunun için siyasi bir mücadele yürüterek demokratik anayasa oluşturmak gerekiyor. Yine kadınların gelecekte Suriye’de hem anayasal ve yaşamsal olarak rol sahibi olması hem de tanınması için aralıksız bir mücadele yürütmek gerekiyor. Aslında Suriye Kadın Meclisi’nin oluşturulmasının temelini bu amaçlar oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Demokratik ilkelerde uzlaştık

Hazırlanan tüzükle ilgili de açıklamalarda bulunan Îlham, “Suriye Kadın Meclisi bünyesinde birçok örgütte, yine kadın örgütlerinde ve siyasi partilerin kadın kollarında kadınlar var, ayrıca bağımsız kadın şahsiyetler var. Kongremizde Suriye Kadın Meclisi’nin temeli olacak tüzük ve programında yer alacak özgürlükçü demokratik ilkelerde uzlaştık. Kadın özgürlüğü için mücadeleyi, cinsler arasında eşitlikçi ve adaletli bir yaşamı kurmayı, kadını bilinçlendirme ve örgütlemeyi temel hedefler olarak belirledik ve tüzükte yer verdik” dedi.

Çözüm gelişmezse kriz büyür

Kongrenin savaşın sürdüğü önemli bir süreçte gerçekleştirildiğini dikkat çeken Îlham, Suriyeli kadınları temsil eden Meclis’in Suriye krizinin çözümünde nasıl bir rol oynayacağının da tartışıldığını kaydetti. 7 yıldır yaşanan savaşın, beraberinde çok derin bir kini ve nefreti geliştirdiğini; çözüm gelişmezse krizin bunu büyüteceğini belirten Îlham, kadınların bu duruma nasıl baktığının ve nasıl bir çözüm istediğinin önemine işaret etti.

Suriye çok renkli olacak

Krizi derinleştirmek için uğraşan veya çözüm olarak tekçi sistemi benimseyen kesimlerin varlığını hatırlatan Îlham, “Suriyeli kadınlar olarak Suriye’nin tek renk olmasını öneren ve bunu sağlamaya çalışanlara karşı ‘Hayır, Suriye çok renkli olacak. Her ulus ve topluluk kendi rengiyle Suriye kimliğiyle yaşayacak’ diyoruz. Suriye Kadın Meclisi bunun sağlanması için ciddi bir çalışma yürütecek” diye konuştu.

Kadının rölü temeldir

MSD Eşbaşkanı Îlham, MSD ve Suriye Kadın Meclisi adına kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Kadın nerede olursa olsun, kimliği ne olursa olsun herkes Suriye krizinin demokratik bir biçimde çözülmesi ve Suriye’nin demokratikleşmesi için çalışmalıdır. Kadının rolü temeldir. Kadın ve erkek arasında eşitlik ve adalet olmalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here