İlk kadın köyünde ilk evin temelleri atıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Dünyadaki ilk kadın köyü olan Jinwar, adım adım büyümeye devam ediyor. Kadın mimarlar tarafından tasarlanan ekolojik evler için ilk temelin atıldığı köyde, heyecan ve mutluluk bir arada yaşanıyor

Rojava’nın Cizîrê kantonundaki Dirbêsiyê yakınlarında, Jineoloji ve Özgür Kadın Vakfı tarafından kurulan sadece kadınların yaşayacağı Jinwar köyünün inşaası, devam ediyor. İnşa süreci şubat ayında başlayan Jinwar’da kadınlar, mevcut evleri onarıp onlarda ikamet ediyorlardı ancak şimdi kendi konutlarını yapmak için harekete geçti. Şimdiye kadar 20 evin temelini atan kadınlar, 10 tane daha evin temelini atmayı hedefliyor. Rojava ve farklı bölgelerde gelen kadınlar, Jinwar köyünü ziyaret ederek, çalışmalara destek sunuyor. Jinwar’daki projeleri hakkında konuşan Kongra Star üyesi Emine Heliz; “Toplumda kadınlar, kendi başına bir şey yapamıyor diye görülüyor. Fakat Jinwar’da kadınlar, kendi kendilerini yönetecek ve bütün işlerini kendileri yapacak. Jinwar, ekonomik alanda her türlü kendi kendine yetecek bir güce sahip. Açıkçası köy kurulduğunda ben de kendime bir yer edinmek istiyorum” dedi.

Kongra Star Sözcüsü Wlide Botî de, “Hep dediğimiz gibi yüksek binalardan çıkarak kendi doğamıza göre evlerimizi inşa edelim. Kadın ve doğallığın olduğu bir yaşam, kutsaldır. Bu da bizde büyük bir heyecan yaratıyor. Doğa talanına karşı kadınların direnmesi gerekiyor. Hep hayalimiz olan bir yaşam biçimi, şimdi Jinwar ile gerçekleşiyor. Jinwar, örnek bir projedir. Bu yüzden projemize çok önem vererek daha çok çabalıyoruz” diye konuştu. Yine köyün imece usulü oluşan yönetiminde yer alanlardan Amîne Şêxo, “Genelde savaşta eşleri şehit olan, evinde kalmak istemeyen yada imkanı olmayan kadınlar, Jinwar’ı tercih ediyor. Buradan kadınlara çağrımdır, Jinwar çalışmalarında yer alan kadınlar, her anlarını ölümsüzleştirip bizlerle paylaşsınlar” diye belirtiyor.

Sureya Aydın/Dirbêsiyê-Şûjin

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR