‘İntihar etti’ denilen her iki kadın da zorla evlendirilmiş

0
190

Son dönemde intihar ettiği iddiasıyla özellikle Mêrdîn’de kadın ölümlerinde artış görülürken, şüpheli ölümlerin üstü örtülüyor. Bayramın birinci günü intihar ettiği iddia edilen bir kadının beyin ölümü gerçekleşirken, kadının 2 yıl önce zorla evlendirildiği ortaya çıktı

Son dönemlerde artan şüpheli kadın intiharları ile gündeme gelen Mêrdîn’de (Mardin) geçtiğimiz günlerde 2 kadın intihar iddiasıyla hastaneye kaldırılmıştı. Her iki kadının da durumu ağırlaşırken, aynı gün aynı hastaneye zehir içerek intihar ettiği iddia edilen başka bir kadın daha getirildi. Hem sosyal, hem ailevi hem de kültürel boyutuyla iyice araştırılması gereken şüpheli kadın ölümlerinin ise, üstü kapatılmaya devam ediyor.

Zorla evlendirilmişti

Kurban Bayramı’nın ilk günü Mêrdîn’de intihar ettiği iddia edilen ve ismi öğrenilemeyen 21 yaşındaki kadın Qoser’de (Kızıltepe) bulunan Özel Cihanpol Hastanesi’ne kaldırıldı. Ateşli silahla yaralanan kadının beyin ölümünün gerçekleştirildiği belirtildi. Beyin ölümü gerçekleşen kadının isminin şuan için açıklayamayacağını söyleyen görgü tanıklarından biri, ‘intihar ettiği söyleminin şüpheli olduğunu’ ifade etti. Kadının henüz 19 yaşında iken ailesi tarafından zorla evlendirildiğine dikkat çeken tanık, “2 yıl önce evlendirildi ama eşiyle anlaşamıyorlardı. 2 yılın sonunda artık dayanamayacağını söyleyip annesinin yanına döndü. Bayramda geldiği evde babası tarafından istenmeyerek, kovuldu. O saatler arasında işte sol şakağından girmiş bir kurşunla bulunuyor” dedi.

Ağustos ayında yüzde 63 artış

Bir diğer şüpheli konu ise, sağ elini kullanan kadının sol şakağından vurulmuş olması. Şüpheli görülen olaya ilişkin henüz kimse ifade vermedi. Son 4 ayda Mêrdîn’de 3 kadın intihar adı altında şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi ve iki kadının da intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi. Ağustos ayında ise, kadın cinayetlerinin yüzde 63’ünü şüpheli ölümler oluşturuyor.

Medine Mamedoğlu-Ozgürlükçü Demokrasi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here