İran rejimi tutukladığı Hacer Pîre’nin tüm haklarını engelliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Doğu Kürdistan (Rojhihat) İnsan Hakları Örgütü’nün raporuna göre 9 yıldır Kirman Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kürt siyasi tutsak Hacer Pîre’nin tüm yasal hakları İran rejimi tarafından engelleniyor.

Nexedeyî kentinden olan 33 yaşındaki Hacer Pîre, 2007 yılının Mayıs ayında İran rejimi tarafından tutuklanmış ve gönderildiği çeşitli cezaevlerinde fiziki ve psikolojik işkenceye maruz kalmıştı.

Sağlığı kötüye gidiyor

RojNews’in haberine göre İran rejimi devrim mahkemesi tarafından ‘Doğu Kürdistan partisine üye olmak’ ve ‘ulusal güvenliğe karşı eylem içerisinde olmak’ iddiaları ile suçlanan Hacer pîre, 17 yıl hapis cezasına mahkum edilerek Kirman Cezaevi’ne sevk edildi. İnsan Hakları Örgütü, Kirman Cezaevi’nde kaçakçıların hücresinde tutulan Hacer Pîre’nin sağlık durumunun kötüleştiğini ve nefes darlığı problemi yaşadığını kaydetti.

İran’a tepkiler dinmiyor

İran rejiminin tutsaklara uyguladığı baskı ve idam cezaları daha önce de uluslararası örgütlerin tepkisini çekmiş, en son Uluslararası Af Örgütü, uğradığı şiddete karşı meşru müdafa hakkını kullanan ve bu nedenle idama mahkum edilen 22 yaşındaki Zeynep Sekaanvand Lokran için çağrı yapmıştı. İdam edilmesi beklenen Lokran’ın akibeti konusunda da herhangi bir bilgi yok.

HABER MERKEZİ

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR