İstismar davasında hakimden karara muhalefet şerhi: Feodal düzende çocuk savunmasız

Post date:

Author:

Category:

Amed’de yaşanan çocuk istismarına ilişkin görülen bir davada hakim ‘Feodal düzende çocuk savunmasız’ diyerek karara muhalefet şerhi koydu.

Geçen mayıs ayında işyerine gelen 4 yaşındaki bir kız çocuğunu taciz ettiği için tutuklanan 62 yaşındaki M.R.Ç.’nin Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında üye hakim Gamze Kafkas, feodal, ekonomik ve sosyal düzenin kadın ve çocukları savunmasız bıraktığını belirterek bu karara muhalefet şerhi koydu.

8 yılla yargılanıyor

Tutuklu yargılanan M.R.Ç. hakkında hazırlanan iddianamede ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 8 yıl hapisle cezalandırılması istendi. İddianamenin kabul edilmesinin ardından tutuklu sanık M.R.Ç.’nin yargılanmasına Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Davanın çarşamba günü görülen duruşmasına tutuklu sanık M.R.Ç., mağdur ve taraf avukatlarının yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Amed Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve İnsan Hakları Derneği Amed Şubesi avukatları da katıldı.

Amed Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Avukat Mahmut Çiftçi, ve İnsan Hakları Derneği’nden Avukat Abdullah Zeytun ulusal ve uluslararası mevzuata göre çocuklara yönelik suçlarda görevleri mevcut olduğundan duruşmaya katılmak istediklerini ifade etti. Daha sonra görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı da, her iki kurumun da katılma taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Mudahillik talebine ret

Kararını açıklayan mahkeme, Amed Barosu ve İnsan Hakları Derneği’nin davaya katılma taleplerini, ‘suçtan zarar görme nitelikleri bulunmadığı’ gerekçesiyle reddetti. Mahkemenin üye hakimi Gamze Kafkas ‘ret’ kararına muhalefet şerhi koyarak, katılan sıfatı kazanmak için sadece doğrudan zarar görme ihtimalinin artık mevcut toplumsal şart ve ihtiyaçları karşılamadığını belirtti. Çocuk istismarının ülkemizde yaygın olduğunu söyleyen Kafkas, feodal, ekonomik ve sosyal düzenin kadınları ve çocukları savunmasız bıraktığını kaydetti. Kafkas bu nedenlerle derneklerin katılım talebinin reddi yönündeki karara katılmadığını ve muhalefet şerhi koyduğunu vurguladı.

‘PKK oyunu’ diyerek indirim umdu

Duruşmada ifadesi alındığı sırada hasta olduğu için savunma yapamayacağını söyleyen sanık ise, “İfadelerin hepsi iftiradır, PKK’nın oyunudur” savumasına sığınarak kendini ‘ak’lamaya çalıştı. Ara kararlarını açıklayan mahkeme, duruşmayı eksiklerin giderilmesi için erteledi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR