İstismara maruz kalan P.S: Hayatım tehlikede

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

13 yaşında amcasının istismarına maruz kalan P.S., maruz kaldığı tehditler karşısında can güvenliğinin olmadığını söyleyerek kadınlara dayanışma çağrısı yaptı

Vildan Atmaca/Wan-Şûjin

13 yaşında, amcasının istismarına maruz kalan P.S., maruz kaldığı tehditler karşısında can güvenliğinin olmadığını söyleyerek kadınlara dayanışma çağrısı yaptı.

Bedlîs’in (Bitlis) Elcewaz (Adilcevaz) ilçesinin bir köyünde yaşayan P.S., 13 yaşındayken amcası Fethullah’ın cinsel istismarına maruz kaldı. Maruz kaldığı istismarı kimseye anlatmaması için ailesi tarafından tehdit edilen P.S., tehditlere rağmen şikayette bulundu ve amca Fethullah tutuklandı. Şikayetin üzerine akrabaları P.S.’ye baskı uygulayarak tehditlerine devam edince, P.S., ailesi ile birlikte başka şehre taşınmak zorunda kaldı.

Can güvenliği yok

Can güvenliği bulunmayan P.S., olayı önce kız kardeşi ve rehber öğretmenine anlattı. Yatılı lisede okuyan ve köyüne giderken bu kez minibüste amcasının sözlü tacizlerine maruz kalan P.S., amcasına bir daha ona yaklaşması durumunda onu şikayet edeceğini söyledi. P.S., şunları belirtti: “Olayın açığa çıkmasının ardından nişanlanacağım kişinin ailesi de ailemi arayıp nişanı iptal ettirmiş. Köyü terk etmek zorunda kaldık. Amcam babama, ‘Kızın bana iftira attı’ diyerek saldırdı. Akrabalarımız, yalanlamamız için sürekli baskı yaptı. Ama ben şikayetimden geri adım atmadım, atmayacağım da.” 9 yıldır soruşturmada bir arpa boyu yol alınmadığını da ekleyen P.S., geçen yıl da kız kardeşinin cinsel istismara maruz bırakıldığını kaydetti.

Kadınlara dayanışma çağrısı

Ailesinin köye eşyalarını almak için gittiğinde yolları silahla kesilerek tehdite maruz kaldıklarını söyleyen P.S., “Babama ‘şikayetten vazgeçin yoksa sizi de kızınızı da öldüreceğiz’ demişler. Hayatım tehlike altında. Bana ne olacağını bilmiyorum” diyerek kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR