İsviçre Kadın Grevi Kolektifi: İşgale karşı ayağa kalkın!

0
396

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik yürüttüğü işgal ve soykırım saldırılarına uluslararası alandan tepkiler gelmeye devam ediyor. İsviçre Biel Kadın Grevi Kolektifi yaptığı açıklama ile işgale karşı tepkisini ortaya koyarken, dünya kadınlarını Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırdı.

ROJAVA İŞGAL EDİLMEK İSTENİYOR

Rojava aktüel olarak Türk devletinin işgal saldırıları altındadır denilen açıklamada, “Rojava kadınları verdikleri mücadele sonucunda erkek ve kadın arasındaki eşitliği birçok alanda sağladı. Ataerkilliğin hüküm sürdüğü bir coğrafyada kadın kimlikleriyle verdikleri mücadele sonucunda haklarını güvence altına aldılar ve toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü haline geldiler” denildi.

KADIN KAZANIMLARI TEHLİKEDE, AYAĞA KALKIN

Türk devletinin işgal saldırılarının aynı zamanda elde edilen bu kadın kazanımlarını tehlikeye attığının vurgulandığı açıklama da, devamla kadınlara şu çağrıda bulunuldu: “Türk işgali, bölgede yaşayan bütün kadınların başta yaşamları olmak üzere sosyal kazanımlarını, yarattıkları değerleri için bir tehlikedir. Bizler bütün dünya kadınlarını Türk işgaline karşı harekete geçmeye ve Rojava Devrimi’ni sahiplenmeye çağırıyoruz. Kadınlar Türk işgaline karşı yapılan protestolara katılarak sesini yükseltmeli.”

Açıklama da imzası bulanan Kadın Grevi Kolektifi üyeleri şu şekilde:

Claire Magnin, Anna Tanner, Mathilde Hofer, Anne- Valérie Zuber, Manon Ciuxeres, Anna Roth, Michelle Gisiger, Mirjam Aggeler, Marie Moeschler, Serena Ferrari, Nadia Magnin, Edith Ugolini, Janine Jäggi, Aurélie Comte, Graciana Fornage, Anita Rochedy, Emely Willisch, Emmelin Bienvenu, Selen baskara, Ruth Tennenbaum, Anja Meili

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here