Kadın cinayetlerinin sorumlusu kadınları çocuk makinesi olarak görenlerdir!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

25 Kasım dolayısıyla Amed’te bir araya gelen kadınlar, Erdoğan’ın kadın ve Kürt düşmanı sözlerine tepki göstererek, ‘Biz bu kadar şiddete maruz bırakılırken, bu ülkeyi yönetenler insanları çocuk sayısı üzerinden değerlendiriyor. Siz kadını çocuk doğuran bir makine olarak görürseniz, bu cinayetlerin sorumlususunuz.’ derken Cizre’de ise kadınlara yönelik saldırılara karşı her alan mücadeleyi yükseltme mesajı verildi

Özür Kadın Hareketi (TJA) Amed bileşenleri, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında Bağlar ilçesinin Koşuyolu Parkı’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yaptı. Açıklamaya TJA aktivisti Ayla Akat Ata, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP Kadın Meclisi üyesi kadınlar, Amed Barış Anneleri ile çok sayıda kadın katıldı. Savaşın ve şiddetin erkek devlet zihniyetinin uygulamalarıyla meşrulaştırıldığına dikkat çeken kadınlar, bu politikalara karşı kadınların mücadelesini sürdüreceklerini söyledi.

Saldırılar savaş politikalarıyla bağlantılıdır

Kadınlar adına açıklamada bulunan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, 25 Kasım’ın kadın mücadelesi için önemli bir gün olduğunu hatırlatarak, “Roza’ların başlattığı, Sara’ların ve Nudem’lerin yükselttiği kadın özgürlük mücadelesinin faşizme karşı inançla ve dirençle bu 25 Kasım’da da yükseltmeye devam edeceğiz. Devletin özel savaş politikalarını toplum üzerinde hâkim kılmaya çalıştığını, cinsiyetçiliği meşrulaştıran söylemlerle kadına dönük saldırıların derinleştiğine ve bu söylemlerin özel savaş politikalarıyla bağlantılı olduğuna’ dikkat çekti.

Biz şiddet diyoruz, O bizi çocuk makinesi olarak görüyor!

Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, 2017 yılında kadınlara yönelik şiddet ve cinsel saldırıların artmasının yanı sıra, yüzlerce çocuğunda anneleriyle birlikte cezaevlerinde hapsedilmesine dikkat çekerek, kadınlarla ilgili yayınlanan raporları da hatırlattı. Çatışma ortamında kadına ve çocuklara yönelik hak ihlallerinin arttığını belirten Yiğitalp, şöyle devam etti: “Biz bu kadar şiddete maruz bırakılırken, bu ülkeyi yönetenler insanları çocuk sayısı üzerinden değerlendiriyor. Siz kadını çocuk doğuran bir makine olarak görürseniz, bu cinayetlerin sorumlususunuz. Çünkü diliniz şiddet, nefret ve cinayeti pekiştiriyor.”

Bu hayat bizim karar bizim…

Yiğitalp, yaşamını yitiren kadınların hikâyelerin yazılı olduğu kısa notları okudu. Hikâyelerinin okunmasının ardından kadınlar olarak mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Yiğitalp, “Biz kadınlar sokaklar başta olmak üzere her yerde direneceğiz. Bu hayat bizim, bu karar bizim. Kimse bizim adımıza karar veremez. Yeter ki öz gücümüzün farkında olalım” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Kadınlar zılgıtlar ve şarkılar eşliğinde beş dakikalık oturma eylemi ardından eylemi sloganlarla sonlandırdı.

Erkek-devlet faşizmini durduracağız…

HDP Şırnak Kadın Meclisi öncülüğünde, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Cizre ilçe binası önünde açıklama yaptı. Eyleme HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, HDP Şırnak Eşbaşkanı Zeynep Unat’ın yanı sıra DBP ve HDP il, ilçe örgütünün kadın yöneticileri katıldı.
Kadınlar adına açıklamayı okuyan HDP Silopi Eşbaşkanı Fatma Gündüz, toplumsal yaşamının her alanında kadınların erkek-egemen şiddetine maruz kaldığını ifade etti. Ekim ayında 40 kadının öldürüldüğü, 32 çocuğun istismara uğradığı ve 25 kadının da cinsel saldırıya maruz kaldığını hatırlatan Gündüz, erkek egemen anlayışı derinleştiren, söylemleriyle yücelten AKP’nin bunlardan sorumlu olduğunu vurguladı.

Savaş politikalarına sesimizi yükselteceğiz…

OHAL ile birlikte onlarca kadın derneği, merkezi ve sığınma evlerinin kapatıldığını belirten Gündüz, “Ülkeyi, OHAL esareti altında tekleştirmeye çalışan faşizan politikalara karşı sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu. Toplumun kesimine çağrıda bulunan Gündüz, “Yaşamın her alanında kadına yönelik saldırılara karşı mücadeleyi yükseltelim, erkek-devlet faşizmini durduralım” dedi.
Açıklama, “Jin jîyan azadî” sloganıyla son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR