Kadın gazeteciler: Mağduru koruyacağız, faili teşhir edeceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cinsel saldırı ve istismarları teşhir ettikleri için hedef alınan Gazete Şûjin’e destek veren kadın gazeteciler, “Şûjin’e karşı yönlendirilmiş bir eril şiddet söz konusudur. Kadın odaklı haberciliğin ‘Mağduru koru faili teşhir et’ ilkesinden taviz vermeden, dilimizi bir çuvaldız gibi kuşanarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyuyoruz” dedi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Gazete Şûjin ve kadın gazetecilere yönelik saldırılara ilişkin İHD Diyarbakır Şubesi’nde toplantısı düzenledi. Platformun çağrısıyla birçok kadın gazeteci, toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Platform üyesi Ayşe Güney, “Medyanın diline çuvaldız niyetine” sloganıyla yayın hayatına başlayan Gazete Şûjin’in kısa bir süre içerisinde birçok başarıya imza attığını anımsatarak, erkek medyanın gerekçelendirdiği, yok saydığı, mağduru haksız, faili haklı duruma getirdiği pek çok haberi tersyüz ederek, kadın odaklı gazeteciliğin öncüsü haline geldiğine işaret etti.

‘KADINLARIN SESİ OLDU’

Devletinden medyasına kadınlara çizilen “makbul kadınlık” sınırlarını tanımayan Şûjin’in bu “makbul kadınlık” sınırları içerisinde cinsel saldırıya maruz bırakılan pek çok kadının sesi olduğunu ifade eden Güney, şöyle dedi: “Bu ses, erkek egemen zihniyeti rahatsız etmiş olacak ki, Şûjin ekibi son günlerde örgütlendirilmiş bir erkek öfkesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Biz kadınlar ve kadın gazeteciler bu ‘öfkeyi’ çok yakından tanıyoruz. Pozantı’da çocukları istismar eden, Suriyeli Emani ve bebeklerini katleden, zindanlarda kadın tutsakları işkence tezgâhlarından geçiren, Rakka’da kadınları köle pazarlarında satan bu eril öfkedir.”

Yaptıkları mesleğin bir ilkesi olarak etik değerlerden asla ödün vermeyeceklerini vurgulayan Güney, “Olmayanı olmuş gibi yansıtmayı, yalan ve manipüle haberler yapmayı asla kalemlerimizin ahlakına uygun görmedik. Yaptığımız tüm haberler tarafımızca ispatlanarak yayına girmektedir. Nitekim son iki seferdir ortaya çıkardığımız cinsel istismar vakaları da aynı şekilde ispatlıdır” diye belirtti.

‘AKLI ERKEK DEVLETTEN ALIYORLAR’

Güney, açıklamasında şöyle devam etti: “Bir süredir Gazete Şûjin çalışanı kadınlara çeşitli yollardan faillerin yakınları tarafından istismar haberlerinin geri çekilmesi noktasında tehdit ve tacizlere maruz bırakılıyor. Faillerin işlediği suçun gerçekliğini bizzat dile getiren bu kişiler, kadın gazetecileri susturmaya çalışarak yakınlarının işlediği suça ortak olmaktadırlar. Gazete Şûjin çalışanlarının can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Şûjin’e karşı yönlendirilmiş bir eril şiddet söz konusudur. Herhangi bir arkadaşımızın başına gelecek en ufak şeyin sorumlusu gazetemize karşı örgütlendirilen bu kişilerdir. Bu kişiler gücünü erkek yargı ve erkek devlet aklından almaktadır.

‘TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Bizlerse gücümüzü Gurbetelli Ersöz, Virginia Woolf, Ayfer Serçe, Deniz Fırat gibi kadınlardan ve ‘Erkekler ne der diye düşünmeden yazıyoruz’ diyerek kalemlerini birer özsavunma aracına dönüştüren kadınlardan alıyoruz. Kadın odaklı haberciliğin ‘Mağduru koru faili teşhir et’ ilkesinden taviz vermeden, dilimizi bir çuvaldız gibi kuşanarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyuyoruz.”

‘TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Güney’in ardından konuşan Gazete Şûjin editörü Mekiye Görenç ise, ülkede cinsel istismar olaylarının arttığına işaret ederek, ana akım medyanın istismarı gerekçelendirdiğini söyledi. Gazete Şujin olarak istismarı yapan failleri teşhir ettiklerini söyleyen Görenç, bu nedenle tehdit edildiklerini aktardı. Tehditlere boyun eğmeyeceklerini dile getiren Görenç, istismarın faillerini teşhir etmekten geri adım atmayacaklarını vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR