Kadın köyü Jinwar’da evlerin temeli atıldı

Post date:

Author:

Category:

Rojava’da sadece kadınların yaşadığı, ekolojik, paranın değil takasın alış verişte yer aldığı, kadın sorunlarını çözen değil, kadınların yaşamı öğreteceği Jinwar köyünde evlerin temeli atıldı.

Rojava’nın Cizîr Kantonu Dirbêsiyê kenti yakınlarında, Rojava kadın kurumlarının üyeleri tarafından, sadece kadınların yaşayacağı Jinwar köyünde, taş ve kerpiç ile yapılacak olan 30 evin temeli atıldı. Kadın kurumlarının kurdukları Jinwar’ın komite üyelerinden Dîmen Evîn, kadın köyü fikrinin kadının öz gücünü açığa çıkarması ve kendi yaşam alanını oluşturması bakımından büyük mutluluk yaşattığını ifade etti.

ÇOK KÜLTÜRLÜ

Kendilerine köyün nasıl kurulacağı ve kadınların kendilerini nasıl koruyacağı konusunda sorular yöneltildiğini söyleyen Evîn, “Bu fikir ve plan kadın devriminin gerçekleştiği Rojava’da şekilleniyor. Öncelikle komiteyi oluşturduk ve planlama yaptık. Yaşlı kadınları dinleyerek çalışma şeklimizi belirledik. Farklı dil, kültür, inançlardan kadınları dinledik ve çoğulcu mantık oluşturduk. İnşadan önce esaslarımızı belirledik. Bu konuda halen farklılıklarla toplantılarımız devam ediyor” diye konuştu.

YAŞAMI ÖĞRETECEKLER

Rojava’da kadının yaşamın her alanında yer aldıktan sonra daha radikal karar doğrultusunda bu Jinwar adımını attıklarını dile getiren Evîn, tarihte kadınların yaşam alanları örneği olduğunu, Rojava’nın da tarihinde benzer örneklere ev sahipliği yaptığını ifade etti. Jinwar ile amaçlarının kadına dayalı yaşamı kökleri üzerinde yeniden yeşertmek olduğunu söyleyen Evîn, şöyle konuştu: “Yeni bir köy söylemi anlam ifade etmez. Bu söylem kadını güçlendirmez. Bu sebeple baştan durduğumuz yeri belirledik. Burada yeni bir köy değil, kadını esas alan kökleri üzerinde yeniden canlandıran bir yaşam alanı oluşturuluyor. Biz kadının baş aşağı edilen yaşamına ‘dur’ deyip, kadın aklı ile yaşamın nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Kadının konuşabileceği, örgütlenebileceği, ekonomik özgürlük elde edebileceği bir kültüre ve yaşam alanına ihtiyacı var.”

ÖZGÜR KADIN ALANI

Jinwar’ın kadın sorununun çözüldüğü, korunduğu, dinlendiği ve gittiği bir alan olmayacağını, aksine kadının yaşamın öznesi olduğu toplumsal bir eser yaratacaklarını sözlerine ekleyen Evîn, “Erkekler sorular ile ne yaptığımızı anlamaya çalışıyor. Erkekler bir toplantıda ‘Ya kadınlar çatışma yaşarsa ne olacak? Kadınlar bir arada nasıl duracak, eğitilecek?’ sorularını sordular. Ancak dediğim gibi biz önce aklı oluşturduk. Bu yüzden sorunları çözecek Jinwar’ın bir sözleşmesi var. Ancak biliyoruz ki kadınlar arasında erkeğin sorduğu sıkıntılar oluşmaz. Şu an ki toplum erkek zihniyetlidir, sorunlar da buradan çıkıyor. Bunu bilen kadınlar Jinwar’a samimi ve içten katılıyorlar. Kadın erkek var ise korumaya ihtiyaç duyuyor. Erkek ile yaşayan kadın dayak yememek, öldürülmemek için savunma ihtiyacı duyar. Şu anki toplumsal yaşamda kadının hiç bir garantisi yok. Tüm bunlara karşı radikal karar ile özgür kadın alanı oluşturuyoruz” dedi.

JİNWAR EKOLOJİK

Jinwar’ın doğal ekolojik malzemeler ile inşa edildiğini ve ekolojik bir köy olacağını belirten Evîn, şunları söyledi: “Taş, toprak, saman, su ve yapabilme kabiliyeti. O kadarla yetiniyoruz. Oluşacak toplumda doğadan faydalanan ancak zarar vermeyen yapıda olacak. Evlerimiz kerpiçten olacak. Modern ev kavramını kabul etmiyor, ekolojik bulmuyoruz. Tarih bize örneği kerpiç ile gösteriyor. Tarihte kerpiç ve topraktan evler yapılmış. 9 bin yıl öncesine ait kerpiç ve taş evler var. Bu evler hala varlığını koruyor. Diyarbakır’ın Ergani ilçesi güney batısındaki yerleşim alanını örnek gösterebiliriz. Halen duvar kalıntıları mevcut.”

PARA DEĞİL TAKAS OLACAK

Jinwar’da her farklılığın istediğini ekeceğini, ihtiyaçlar konusunda köyden kadınların görev alacağını dile getiren Evîn, “Belki günümüzde ütopyadır, ancak alış verişimizi takas yoluyla yapmayı planlıyoruz. Belki köyde para kullanılmayacak. Çevre köyler ve kentlerle alış verişimizi de takas kültürü ile yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Erdoğan Altan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR