Kadın objektifinin gözardı edilmesine karşı atölyede buluşacaklar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Filmmor Kadın Filmleri Festivali bünyesinde kısa film atölyesinde kadınlarla bir araya gelecek olan görüntü yönetmenleri Nefin Dinç ve Meryem Yavuz, sinema deyince “kadın objektifinin” gözardı edilmesine karşı üretimde bulunacak.

Kadınları bir ay boyunca sinema ile buluşturacak olan 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bünyesinde kısa film atölyesi düzenlenecek. Son başvurularını 1 Mart’ta alan atölyede kendi hikayesini film yapmak isteyen kadınlar için görüntü yönetmenleri Nefin Dinç ve Meryem Yavuz birlikte çalışma yürütecek.
10 Mart’ta başlayacak olan atölyede katılımcıların hikayeleriyle 4 filmin yapılması hedefleniyor. Kadınlar, Türkiye’de ve dünyada sinema deyince kadın objektifinin göz ardı edilmesine karşı atölyede bir araya gelecek ve üretimlerde bulunacak.
Atölyenin içeriği ve Türkiye’de kadın sinemacı olmanın ne anlama geldiğini görüntü yönetmenleri Nefin Dinç ve Meryem Yavuz anlattı.
ÇEKİLEN FİLMLER UÇAN SÜPÜRGE’DE GÖSTERİLECEK
Filmmor’da kısa film atölyesinin eğitmenlerinden olan görüntü yönetmeni Nefin Dinç, sinema ve belgesel filmler üzerine çalışmalar yaptığını söyledi. Dinç, atölye bünyesinde yapacakları çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Atölye bünyesinde 12 tane kadın sinemacı seçeceğiz. Ve onlardan nasıl bir film çekmeyi hayal ettiklerine ilişkin bir hikaye istedik. Mart ortasında çalışmalara başlayacağız. Başvurular tamamlandı. Bir buçuk ay kadar eğitimlerimiz devam edecek ve 4 tane kısa film seçeceğiz. Sonra da seçtiğimiz bu filmler Uçan Süpürge Film Festivali’nde 1 Mayıs itibariyle gösterime girecek.”
‘KENDİ DİLLERİNİ OLUŞTURMALARINI AMAÇLIYORUZ’ 
Türkiye’de ve dünyada yalnızca sinemada değil, her yerde kadınların sesinin duyulmadığını belirten Dinç, “Kadınların kendi dili yok. Edebiyatta olsun, günlük hayatta, sinemada olsun kendi dilimizi oluşturmuş değiliz ve hala erkeklerin yarattığı bir dil kullanılıyor sinemada ve her mecrada. Dolayısıyla, bizim yaptığımız küçük bir çaba. Atölye ile kadınların kendi dillerini oluşturmalarını ve o dille ne söylemek istiyorlarsa dünyaya, Türkiye’ye ulaştırmalarını amaçlıyoruz” dedi.
‘KADINLAR BU OLANAĞI KULLANSINLAR’
Kadınların kendi bakış açılarını ifade etmeye çalışırken çeşitli mekanizmalar aracılığıyla susturulduğunu dile getiren Dinç, medyadaki kadın görünürlüğüne dikkat çekerek şöyle devam etti:  “Medya, bize daha az yer veriyor, çok şikayet edersek susturuluyoruz. Dolayısıyla bu küçük bir adım da olsa kadınların rahat rahat kendilerini ifade edebileceği, konuşabileceği, hatta bağırabileceği bir mecra. Bu olanağı kullansınlar derim.”  Atölyenin yumuşak ve kavrayıcı olacağını söyleyen Dinç, “Sevinçle, eğlenceyle gelinecek bir atölye olduğunu düşünüyorum” dedi.
‘BERABER FİLMLER ÜRETMENİN YOLLARINI ARAYACAĞIZ’
Atölyede yer alan  bir diğer görüntü yönetmeni Meryem Yavuz ise, 11 yıldır profesyonelce yaptığı bu işin “erkek veya kadın işi” diye ayrılmasına tepkili. Yavuz, “Bir kadın olarak hayatın diğer bütün alanlarında olduğu gibi sinemada da olmak çok zor. Başlamak yeterince zorken kendini ispat etmek için başka kanaldan mücadele etmeye çalışıyorsun. Ben de taşıyabilirim, ben de uyumadan saatlerce çalışabilirim, ben de stresi kaldırabilirim gibi bence gereksiz bir mücadele içinde buluyoruz kendimizi. Sinemanın kendisi oldukça zor bir dal. Biz kadın olarak da kendimizi ispat ederken bunun için zaman harcamak yerine yaparak ve öğrenmekle harcamayı tercih etmeliyiz. Bu atölye sayesinde kadınlarla yana yana gelip onların kendilerini ispat etmesine gerek duymadan beraber filmler üretmenin yollarını arayacağız” ifadelerini kullandı.
‘KADINLARLA BİRLİKTE ÜRETMEK MUTLULUK VERİCİ’
Film yapmak için bir buçuk ayın çok kısa bir zaman dilimi olduğunu dile getiren Yavuz, böyle de olsa bu zaman içerisinde filmleri hayata geçireceklerini kaydetti. Uçan Süpürge’nin açılış ya da kapanış törenleri sırasında da filmleri göstereceklerini dile getiren Yavuz, “ İlk bir ay boyunca kadınlarla filmler hakkında sohbet edeceğiz. Teknik olarak varsa eksiklikler ve aksaklıklar onları tedarik edeceğiz. Daha sonraki yarım ay boyunca da çekimlerimizi tamamlayıp kurgularını yapacağız beraber. Yani başladığımız yerde sadece kağıt üzerinde senaryolar varken bitirdiğimiz zaman elimizde 4 tane kısa filmimiz olacak” diyerek kadınlarla birlikte üretimde bulunmaktan mutluluk duyacağını belirtti.
‘ATÖLYE BENİM İÇİN VESİLE’
Aynı zamanda Bahçeşehir ve Okan üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalışan Yavuz, kadın öğrencilerinin kendi için ayrı bir yerde durduğunu söyleyerek, “Her zaman söylediğim bir şey. Bu atölyede tanışmamız için bir mekan, bir fırsat ama ben her zaman telefonun diğer ucundayım ve biz birlikte üretmeye her zaman devam edeceğiz. Bu atölye de benim için bir başlangıç ve bir vesile. Beraber bir araya geleceğim 12 arkadaşımla arkadaş ve dost olacağım, umarım beraber üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
MA / Necla Demir 
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR