Kadın öğrencilere verilen hapis cezası protesto edildi

Post date:

Author:

Category:

Mersin Kadın Platformu, 2016 yılında 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine katılan 15 kadın öğrenciye toplamda 35 yıl hapis cezası verilmesini protesto etti.

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen cezalara ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Mersin Kadın Platformu, geçen yıl 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Mersin Üniversitesi’nde yapılan kadın etkinliklerine katılan 15 öğrenciye 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ceza verilmesini protesto etti. Eğitim Sen Mersin Şube Binasında yapılan açıklamaya birçok platform üyesi kadın katılırken, açıklamayı kadın platformu üyesi Canan Yüce yaptı.

Kadınların kendi yaşam hakları üzerinden yürütülen bu eril politikalara karşı yürüttüğü mücadelede en meşru günü olan 25 Kasım ve 8 Mart günlerinde yürüttükleri legal mücadele yöntemi ile yargılanmaların söz konusu bile olamayacağını ifade eden Yüce, “Hiçbir kadın arkadaşımız bu mücadele gününde yalnız değildir. O davalarda kadın mücadelesi yerine erkek şiddetinin yargılanması gerektiğini her alanda ve hep birlikte daha da yüksek sesle söylemeye devam edeceğiz” dedi.

‘YASALAR İLE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR’

” Ölümleri, tecavüzleri aklayan yargı sistemini kadın mücadelesini yargılamasını da asla meşru görmeyeceğiz” diyen Yüce, “ Kadınlar hemen hemen her gün şiddete, tecavüze ve emek sömürüsüne maruz kalmaya devam ediyor. Mevcut politikalar, yasalar ve yargı düzeni bu süreçte her zamankinden daha fazla erkek taraflı bir tutum sergileyerek, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesine göz yummaktadır. 2016 yılında 261 kadın erkekler tarafından öldürüldü ve taciz ve tecavüze uğradı. Mevcut hükümet bunları engellemeye dönük tek bir ses çıkarmazken yasal düzenlemeler ile cinsel istismarların ve şiddetin daha fazla önünü açtı” dedi.

‘HER ALANDA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

25 Kasım’dan dolayı yargılanan Üniversiteli kadınların yanlarında olduklarını ve platform olarak davaların takipçisi olacaklarını ve cezalar geri çekilene kadar mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Yüce, “Bilinmelidir ki kadın mücadelesi her mecrada, her alanda büyüyerek devam etmektedir ve edecektir. Hukuk dışı kadın haklarına yönelik bu ihlaller bizi yıldıramayacak” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR