‘Kadın örgütleri daha fazla çalışmalı’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Son zamanlarda Güney Kürdistan’da intihara sürüklenen kadınların kendilerini yakmalarına karşı bölgedeki kadın örgütleri duyarlılık çağrısı yaptı.

Xenzed Toplumu Aydınlatma Örgütü Basın Sorumlusu Perez Sabir, kadınların kadın örgütlerine ulaşabilmeleri noktasında sıkıntılar olduğunu, bunun için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Perez, kadınların sosyal yaşama katılmaları konusunda da çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

Medeniyeti Geliştirme Örgütü (CDO) kadın dosyaları avukatı Xoşi Heme Reza ise, kadın sorunları ile ilgili dosyaların artış gösterdiğine dikkat çekti: “Pek çok kendini yakma olayı kayıt altına alınmıyor ve toplumsal sorunların sonucunda baş gösteren olaylar olarak ele alınmıyor. Yüzde 50’si toplumsal olayların sonucu olarak ele alınırken yüzde 50 de kayıt altına alınmıyor.”

Avukat Xoşi Heme Reza, şu sözleri ifade etti: “Kadın örgütlerinin, sorunları olan kadınların intihar etmemeleri için yardımcı olmaları konusunda toplumu bilinçlendirmeli ve aydınlatmalıyız. Sorunları mahkemeye taşıyıp yasal yollarla çözebilirler ya da üzerinde çalışmaları için dosyalarını kadın örgütlerine verebilirler. Kadın haklarının elde edilmesinde faydalanabilecek çok sayıda yasal yol ve yöntem var.”

SILEMANÎ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR