Kadın örgütlerinden Aile Bakanına nefret suçu tepkisi

Ezgi UNAY
İstanbul

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Trabzon Havalimanı’nda yaptığı “Bir adam gibi ölmek var, bir de madam gibi ölmek var. Ölelim ama adam gibi ölelim” konuşmasına tepkiler sürerken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan da, tartışmayı derinleştirecek açıklamalarda bulundu. Sayan, “Türk kadını adam gibi ölmesini çok iyi bilir” diyerek Erdoğan’a destek verdi. Aile Bakanı Sayan’ın açıklamasına tepki gösteren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, “Bakan hem cinsiyetçi ve hem de ırkçı bir açıklama yaparak suç işliyor” dedi. Kadın Adayları Destekleme Derneği de konuya ilişkin yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’nı kitlelere seslenirken “eşitlikçi, barışçıl ve şiddetten uzak” bir dil kullanmaya çağırdı.

‘HEM CİNSİYETÇİ HEM IRKÇI’

Her geçen gün artan kadına yönelik şiddet sorununu çözmekle sorumlu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın kendi alanına dair bir açıklama yapmamasını eleştiren Gülsüm Kav, “Türk kadını adam gibi ölmeyi bilir” ifadesini “özrü kabahatinden büyük” olarak nitelendirdi. Kav, “Kadınların sorunlarıyla kendisi karşılaştığı halde makamına yakışmayan ve Cumhurbaşkanı’nı aklamaya çalışırken tümüyle batıran bir açıklama yaptı. Bu ifadesiyle hem cinsiyetçilik hem de ırkçılık yapmıştır” dedi.

Bu açıklamaların kadına yönelik suç ve gayri müslüm azınlıklara “madam” kelimesinin çağrıştırdıkları nedeniyle bir nefret suçu olduğunun altını çizen Kav, “Kendi döneminde 90 kadının ölmesinin üzerine ölümü yüceltmeye çalışmasıyla suç işliyor, ‘adam gibi’ diyerek cinsiyetçilik yaparak suç işliyor. Sadece Türk kadınları yaşamıyor bu ülkede. Bakan aynı zamanda ırkçılık suçu da işleyerek Cumhurbaşkanı’nı bile solladı” diye konuştu.

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Genel Yönetim Kurulu tarafından da konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kadınlığı aşağılayarak erkekliği yüceltmek’, ölümün bile ‘erkek gibi’ olanını makbul görmek, toplumda zaten son derece yaygın olan, ayrımcılık, şiddet ve nefret dilini normalleştirmekten, kadına yönelik şiddet ve cinayetleri körüklemekten başka bir işe yaramayacaktır” denildi. Açıklamada ayrıca, toplumu etkileme gücüne sahip Cumhurbaşkanı’nın, kitlelere seslenirken “eşitlikçi, barışçıl ve şiddetten uzak” bir dil kullanması gerektiği vurgulandı ve kadın danışmanları bu konuda kendisine destek olması için göreve çağırıldı.

EN SON EKLENENLER