Kadın Semt Pazarı çalışanları:Tehdit ve saldırılara maruz kalıyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bağlar Belediyesi’nin, Jiyan Kadın Semt Pazarı’nı erkek pazarcılara açmak istemesi, kadınlar tarafından tepkiyle karşılandı. Kadınlar saldırıya maruz kaldıklarını ve tehdit edildiklerini söyledi. 

Amed’in Bağlar Belediyesi tarafından, Bağcılar Mahallesi’nde kurulan ve 200 kadının işlettiği Jiyan Kadın Semt Pazarı’nı haftada bir gün Cumartesi günü erkek pazarcılara açma kararı alması, kadınlar tarafından protesto edildi. Geçtiğimiz günlerde uygulamaya tepki göstermek üzere Bağlar Belediyesi önünde eylem yapan kadınlar, Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) ihraç edilen Belediye Başkanı Birsen Kaya ile görüşmüştü. Kaya, kadınların tepkisine rağmen kadın pazarında haftada bir gün erkeklerin de tezgah açacağında ısrar etmişti. Bağlar Kaymakamlığı tarafından Kaynartepe Mahallesi’ndeki semt pazarının yerine karakol inşa edilmesi üzerine, pazarcıların Bağlar Kaymakamlığı ve Bağlar Belediyesi’nin uzlaşısı sonucu kadın pazarına yerleştirildiği ortaya çıktı.

‘Hakkımızı savunacağız’

Uygulamaya tepki gösteren kadınlar, Bağlar Belediyesi önünde açıklama yapmak istedi ancak polisler tarafından OHAL gerekçesi ile engellendi. Bunun üzerine Jiyan Kadın Semt Pazarı’nda açıklama yapan kadınlar, yaklaşık 7 aydır “denetim” adı altında Bağlar Belediyesi zabıtalarının baskısı olduğu, son 3 aydır ise, zabıta müdürü denetiminde pazarcı kadınlara yıldırma amaçlı cezalar kesildiğine dikkat çekti. Açıklamayı yapan Nurdan Saltık, “Bizim pazardan bir arkadaşımız eşi tarafından silahla vuruldu ve şu anda yatalak. Bana bu pazar meselesi nedeniyle satırla saldırdılar. Daha önce de ortağımı bıçakla yaraladılar. Bu konu nedeniyle yolumuzu kesip tehditlerde bulundular. Biz haklıyız, sonuna kadar hakkımızı savunacağız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR