‘Kadın sorunu ülke sorunudur’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi”nde konuşulan bir diğer konu, müftülük yasasıydı. Avukat Nazan Moroğlu, kamuoyunda “Müftülük Yasası” olarak bilinen yasanın, Medeni Hukuku derinden yaraladığını ifade ederek, bu yasanın ardından “Arabuluculuk Yasası”nın da getirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. Moroğlu, “Arabuluculuğu, herhangi bir kamu görevlisi yapabilir. Bunun bizden neler çalacağı ortada. Sorun sadece kadınlara ait değildir, ülke sorunudur” dedi.

Birçok kadın örgütünün katılımı ile yapılan “Eşitlik, Adalet ve Kadın Zirvesi” ikinci gününde, Bakırköy’deki WOW Otel’de devam etti. Dün devam eden oturumda Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği aktivisti Şehnaz Kıymaz Bahçeci, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ve avukat Nazan Moroğlu konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmalarda kadın sorunun ülke sorunu olduğu vurgulanarak, kadınların mücadelesine vurgu yapıldı.

‘Bizi yok etmeye çalışıyorlar’

oturumda söz alan Güllü, Medeni Hukukla kadın haklarının 1917’de verildiğini belirterek,“1917 Aile Kanunu vardı bu ülkede. Kadın istemezse, zorla evlenemeyecek. Yüzyıl sonra ‘Müftülük Yasası’nı tartışır hale gedik” dedi. AKP’nin gücünü oluşturmak için kadınlara yönelik baskı kurduğunu ifade eden Güllü, “16 yıldır AKP’nin makul kadın tanımı arayışı var. Bu tanım üzerinden bizi yok etmeye çalışıyor” dedi.

‘Kadın mücadelesi haktır’

Zirvenin önceki gün “Kadınlara yönelik şiddet nedenleri ve sonuçları” başlığı ile yapılan oturumunda konuşan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ise, “Baskıcı, otoriter rejimlere karşı kadın mücadelesi bir haktır” diyerek, şunları dile getirdi: “Kadınları demokrasi mücadelesini yükseltmeyi, siyasette eşitliği sağlamaya çalışmaya çağırıyorum. Bir diğer çağrım ve dileğim, kadın bakanlığının olması. Kadın bakanlığının ayrı bir şekilde olması gerekir. Sosyal bakanlığının ayrı olması gerekir.”

JINNEWS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR