Kadın tutsakların banyosuna kamera yerleştirildi

HDP Mûş Milletvekilli Burcu Çelik Özkan, Alanya’daki kadın tutsakların banyo yaptıkları alanlara kamera yerleştirildiğini belirtti.

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun işkence ve kötü muameleyle ilgili son toplantısında HDP Mûş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Şirnex, Ödemiş, Şakran, Alanya ve Tekirdağ cezaevlerinde yaşananları aktardı. Alanya’daki kadın tutsakların banyo yaptıkları alanlara yirmi dört saat kamera yerleştirildiğini bildiren Özkan, komisyon konuşmasında şunları aktardı: “Alanya’da kadınların banyo yaptıkları alanlara bile yirmi dört saat kamera yerleştirdikleri gerçekliği. Onun dışında, Tekirdağ, özellikle F2, ziyaret gerçekleştirdiğimiz bir cezaevidir. Burası ve o gün dahi oradaki uygulamaların hangi noktada olduğu, ziyareti gerçekleştiren değerli üyeler tarafından tespit edilmiştir ki düşünün, OHAL sonrası, uygulamaların nasıl bir noktaya geldiğini, gerçekten merak ediyorum.”

Hapishanelerdeki operasyonlara da dikkat çekerek, “Fetullahçı terör örgütüyle mücadele adı altında, infaz kurumlarında, özellikle idari yapıda gerçekleştirilen operasyonlar oradaki insan haklarıyla ne yazık ki aynı zamana denk geliyor. Kurumlardaki kişilerin bilinçli olarak ya da kasten tutuklu ve hükümlülere nasıl yönelmiş olduklarını şu anda ortaya koyamayız belki” diyen Burcu, hapishanelerdeki operasyonların üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

(pu)

EN SON EKLENENLER